Průmysl pokračuje v sestupu, stavebnictví také
Průmyslová produkce v říjnu meziročně reálně klesla o 2,1 %. Meziměsíčně byla nižší o 0,7 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 2 procenta. Stavební produkce v říjnu meziročně klesla o 3,6 %, meziměsíčně byla vyšší o 3,8 %. oznámil Český statistický úřad.
„Říjnový výsledek průmyslu byl zčásti ovlivněn vysokou srovnávací základnou v některých významných odvětvích zpracovatelského průmyslu, zejména ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení a výrobě motorových vozidel,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Vysoká srovnávací základna se projevila rovněž poklesem v odvětví opravy a instalace strojů a zařízení. Pokračoval pokles ve výrobě strojů a zařízení a ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství. Nejvyšší kladné příspěvky k vývoji průmyslové produkce zaznamenala odvětví výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, výroba potravinářských výrobků a také těžba a dobývání, kde se u meziročního srovnání projevila zejména velmi nízká srovnávací základna v odvětví těžby uhlí.
Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 3,1 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 0,2 procenta. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek nižší o 0,5 procenta. „K růstu hodnoty nových průmyslových zakázek nejvíce přispěla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Nové dlouhodobé zakázky přibyly i podnikům ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v říjnu 2024 meziročně snížil o 2 procenta.
„V posledních měsících se průmysl stále nemůže nedechnout ke stabilnímu růstu. Výroba aut už netěží z nízké srovnávací základny z doby, kdy se kvůli chybějícím komponentům nedařilo dokončovat rozpracované automobily. Energeticky náročná odvětví budou mít starosti kvůli zvýšeným cenám energií. A bude ještě hůř až v příštích čtvrtletích zesílí tlak zelené politiky. Rostoucí výrobní náklady navíc bude kvůli konkurenci z Číny složité přenášet do koncových cen. I proto průmyslové podniky omezují investice, což naznačily poslední výsledky HDP. Přitom bez investic budou mít podniky omezený prostor pro růst v době, až se zotaví poptávka,“ říká Jiří Cihlář, analytik poradenské firmy Next Finance. „V roce 2024 sázíme v součtu na pokles průmyslu o 1 procento. Uvidíme tedy druhý celoroční pokles průmyslové produkce v řadě. V roce 2025 průmysl poroste, ale jen o 1 procento.“
Podle Eurostatem zveřejněných údajů v září 2024 meziročně klesla průmyslová produkce v EU27 o 2,4 %. Největší meziroční pokles zaznamenalo Irsko (o 7,3 %). Výkon německého průmyslu se snížil o 4,5 %. Největší meziroční růst zaznamenalo Dánsko (o 7,8 %), český průmysl vzrostl o 1,6 %. Z pohledu odvětví v EU27 nejvíce klesla výroba usní a souvisejících výrobků (o 11 %) a nejvyšší růst zaznamenala výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků (o 11,4 %).
Dokončených i zahájených bytů je méně
Stavební produkce byla v říjnu meziměsíčně vyšší o 3,8 %, meziročně klesla o 3,6 procenta. „K tomuto poklesu přispělo inženýrské i pozemní stavitelství,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 3,1 % a inženýrské stavitelství meziročně kleslo o 4,3 procenta.
Orientační hodnota staveb, na které bylo v říjnu vydáno stavební povolení, dosáhla 43,5 mld. Kč a meziročně klesla o 17,6 procenta. „Za tímto poklesem stojí spíše vysoká základna loňského října, kdy bylo povoleno 8 velkých staveb s rozpočty nad miliardu korun. Po jejich odečtení by orientační hodnota vzrostla o 12 procent,“ vysvětluje Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.
V říjnu byla zahájena výstavba 2 571 bytů a tento počet meziročně klesl o 14,6 %. Dokončeno bylo 1 846 bytů, což znamenalo meziroční pokles o 48,4 procenta.
„Růst cen nemovitostí by měl motivovat k větší výstavbě. V České republice však momentálně vidíme pravý opak. Nemovitosti zdražují, ale staví se méně. Je evidentní, že trh momentálně nefunguje správně, což je způsobeno přílišným množstvím regulací, dlouhými povolovacími procesy a nepovedenou digitalizací. V konečném důsledku to vede ke zhoršování dostupnosti vlastnického bydlení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Stavební produkce podle údajů Eurostatu v září 2024 v EU27 meziročně klesla o 2 procenta.