Takhle to tu prostě je. Jako u nás kdysi

Ministr Jan Lipavský. Foto: MZV ČR

Propalestinští studenti přerušili přednášku ministra zahraničí Jana Lipavského v Londýně. Politika označili za válečného zločince zodpovědného za utrpení Palestinců. Lipavský po zhruba 20 minutách sál opustil, protože mu to ochranka doporučila. Tuto zprávu přineslo páteční vydání serveru iDnes.cz.

Podle videa zveřejněného na sociálních sítích se v posluchárně University College London (UCL) zvedlo několik studentů, kteří začali křičet směrem k českému politikovi, že je válečný zločinec zodpovědný za genocidu Palestinců. Svůj pokřik doplnili protestující sloganem „Od řeky k moři bude Palestina svobodná“.

„Pan ministr měl přednášku na téma česká zahraniční politika a kolektivní paměť. Mluvil o osmičkových letech, mnichovské dohodě. Ve chvíli, kdy mluvil o Milanu Kunderovi a knize Unesený Západ, tak se část přítomných rozhodla, že je to moment, kdy mají přednášku narušit,“ řekl serveru iDnes /mluvčí ministerstva zahraničí Daniel/ Drake. Lipavského vystoupení se izraelsko-palestinského konfliktu tedy vůbec netýkalo.

„Pan ministr stál, poslouchal protestující, snažil se s nimi navázat diskuzi. Oni neměli zájem,“ řekl Drake. Ministr očekával, že ochranka protestující vyvede. Nakonec ale Lipavskému doporučila, ať odejde nouzovým východem, neboť další aktivisté zablokovali přístupové chodby. Šéf diplomacie tak například nemohl jít do jiné přednáškové místnosti. Tolik iDnes.

Událost popsal také server Novinky.cz. „Kromě několika demonstrantů uvnitř místnosti jich čekalo několik desítek také venku. Několikrát se stalo, že vystřídali ty, kteří na ministra křičeli, aby mohlo dojít k nepřerušovanému řevu,“ popsal server. A dále cituje organizátorku setkání se studenty, politoložku Jessii Hronešovou: „Takhle to tu prostě je. Akce byla označena jako akce s malým rizikem. Neočekávalo se, že se to stane. Když k tomu ale dojde, tak se s těmi studenty nemůžete prát a musíte je vystát a vydržet to jejich křičení. A oni nepřestali, takže jediná možnost byla diskuzi ukončit.“ Podle ní se toto v Británii navíc děje čím dál častěji a ještě k tomu i během naprosto marginálních akcí, které se Izraele více méně ani netýkají. 

Řada lidí se demonstranty pokusila uklidnit, ti na výzvy jak Hronešové, tak i třeba mluvčího české diplomacie Daniela Drakea nereagovali a pokračovali ve svém protestu. Drake jim navíc nabídl, že se Lipavského mohou na cokoli zeptat v diskuzi, která měla podle původního plánu následovat. Toho však nevyužili, píší Novinky.cz

Už jsme si za 35 let od listopadové kontrarevoluce odvykli, že někdo za odlišný (svůj) názor dostane klackem přes budku. Těm mladším to už připadá nepředstavitelné a jako odměna za kapitalismus, jako odraz získané svobody, málo. Ti starší si to ale pamatují a snad jsou stále vděčni za to, že se to u nás už neděje. Zato se to začalo dít na Západě, v té vysněné části kontinentu, ke které jsme se před 20 lety vděčně připojili. Dokonce ve Spojeném království, které je demokracii kolébkou. Tamním lidem to možná před 20 lety také přišlo nepředstavitelné. Za názor přes držku? Kdo to kdy viděl? Inu, viděl, milí poddaní Jeho Veličenstva.

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) z návštěvy Lipavského v Londýně vydalo zprávu, v níž mj. stojí: Se zástupcem poradce britského premiéra pro národní bezpečnost Nickem Catsarasem Jan Lipavský mluvil o česko-britské spolupráci v zahraničněpolitické a bezpečnostní oblasti a o současných bezpečnostních výzvách. 

Šéf české diplomacie během dvoudenní návštěvy také předal cenu Gratias Agit historikovi a významné osobnosti československé veteránské komunity Georgi Scottovi.

Ministr Lipavský se ve čtvrtek 14. listopadu 2024 rovněž zúčastnil ceremonie Magnitsky Human Rights Awards. Tuto cenu za přínos k ochraně lidských práv Jan Lipavský sám obdržel v roce 2022. „Ozvat se proti autokratům chce odvahu. Česko bude vždy stát na straně těch, kteří tak dělají,“ uvedl ve své řeči šéf české diplomacie.

O incidentu na univerzitě nepadlo ve zprávě MZV slovo. Kdyby se podobný stal ministrovi vlády jiného státu, nebo kdyby se stal v jiné zemi, mohl by to být dosti dobrý důvod předvolat si velvyslance té země ke konzultaci. Vzhledem k reakci ochranky mohlo dojít i k fyzickému napadení ministra. Ovšem v rámci vynikajících česko-britských vztahů se celá věc pravděpodobně, nemohu to samozřejmě tvrdit s jistotou, ale velmi pravděpodobně uzavře gentlemanským: „To nic, tak moc se zase nestalo.“

Kdesi dole jako ozvěna zahřmí temná výhrůžka majora Terazky: „Ale stane sa, Kefalín, stane sa!“