Nástupní platy nejvíce stouply učitelům jazyků a ředitelům
Říjnové nabídky nástupních odměn mohly udělat radost především jazykovým lektorům. Těm pracovní trh umožnil získat práci s nástupní odměnou o téměř 26 procent vyšší než v předchozím měsíci. V absolutních číslech nástupní odměny vzrosty nejvíce výrobním ředitelům, a to o 12 870 korun. Ukázala to analýza pracovního portálu JenPráce.cz, který nabídl v říjnu 26,5 tisíc pracovních pozic.
V minulém měsíci nejvíce stouply nástupní odměny pro pedagogy. Nejednalo se o pedagogy státních zařízení, ale především o pozice lektorů na jazykových školách. Těmto učitelům vzrostly nabízené nástupní odměny z průměrných 29 620 korun na 37 240 korun. Nástupní mzdy poskočily také například ekonomům, kteří mohli nastoupit za 52 590 korun, což bylo o 8990 korun více než v září. „Vývoj průměrných nástupních mezd v říjnu ukázal například i zájem firem o telefonní operátory. Firmy jim nabízely v průměru o 6160 korun více než v září,“ upozornila Anna Kevorkyan, generální ředitelka pracovního portálu JenPráce.cz. Vedle zmíněných pozic rostly nástupní mzdy také instalatérům (o 14,9 %), či mzdovým účetním (13,8 %).
Finanční bonusy a prémie, které s velkou pravděpodobností budou nejčastěji nabízeným zaměstnaneckých benefitem celého letošního roku, překročily v říjnu poprvé hranici 10 procent. Firmy je nabízely v 10,1 % inzerátů. Příspěvek na stravování nabízený v 8,9 % překonala docela výrazně i dovolená navíc s 9,4 procenta. „Od loňského září převažuje na vzorku naší nabídky práce benefit v podobě finančních bonusů a prémií. Do té doby firmy častěji nabízely příspěvek na stravování,“ říká Anna Kevorkyan s tím, že letos firmy stále častěji nabízejí i dovolenou navíc.
V říjnu připadlo 7,9 % nabídek na dělnické profese, 3,8 % na operátory výroby, 3,5 % na prodavače/prodavačku, 3 % na obsluhu strojů a 2,7 % na skladníky. V říjnu stačilo u 28,7 % nabízených pozic základní vzdělání, 33,4 % pozic požadovalo odborné vyučení bez maturity, 33,6 % středoškolské nebo odborné s maturitou a jen zbývajících 4,3 % pozic vyžadovalo vzdělání na úrovní VOŠ, bakalářského či magisterského studia.
Nejvíce pracovních nabídek připadlo v říjnu tradičně na Prahu, a to 19,3 procenta. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj s 12,4 % a na třetím Středočeský kraj s 11 procenty. Co se týká brigád, Praha dominovala s 27 % nabídek. Jihomoravský kraj nabízel 12,3 % brigád a pomyslné třetí místo připadlo Středočeskému kraji s 11,3 procenta.
Ze všech nabízených pracovních nabídek připadalo v říjnu 90,7 % na hlavní pracovní poměr a 9,3 % na brigády, čili jednorázové nebo krátkodobé výpomocné práce. „S blížícími se svátky se začínají objevovat i nabídky takzvaných vánočních brigád,“ upozornila Anna Kevorkyan. “Uvidíme, zda se na jejich počtu nějak promítnou nová pravidla ohledně podmínek pro brigádníky, jako je nárok na dovolenou a zvýšená administrativní náročnost při jejich nahlašování. Je možné, že jejich počet v porovnání s loňskem klesne a firmy si poradí jinak.“
Pracovní portál JenPráce.cz patří mezi největší pracovní portály v České republice a funguje od roku 2013. Stojí za ním společnost Coweo Technologies a investiční skupina Pale Fire Capital.