Rolls-Royce nebude v SMR konkurovat českým vývojářům
Společnost Rolls-Royce SMR (Rolls-Royce SMR) a Skupina ČEZ (ČEZ) spojí své síly s cílem využít svých globálních schopností a know-how při zavádění technologie malých modulárních reaktorů (SMR) společnosti Rolls-Royce SMR. Umožní to kapitálová investice Skupiny ČEZ do společnosti Rolls-Royce SMR a strategické partnerství firem, díky němuž bude možné v České republice vyrábět až 3 GW s využitím elektráren s technologií od společnosti Rolls-Royce SMR. Smlouva byla podepsána v úterý 29. říjnakdy ji také ČEZ oznámil. O připravované smlouvě informoval předseda vlády Petr Fiala již v polovině září.
„Těší nás, že jsme dostali tuto významnou příležitost rozvíjet technologii SMR v České republice. Společnost ČEZ vítáme jako strategického investora a partnera společnosti Rolls-Royce SMR. Máme společnou vizi a společnost ČEZ dále posiluje naši schopnost budovat stabilní, bezpečnou a nízkouhlíkovou energetiku. Plníme tak náš příslib být přední evropskou firmou v oblasti SMR. Dnešní oznámení je zárukou, že podnikání společnosti Rolls-Royce SMR má nakročeno k úspěchu ve Velké Británii, České republice i po celém světě,“ řekl generální ředitel společnosti Rolls-Royce plc. Tufan Erginbilgiç.
„Tato investice podporuje náš závazek k mezinárodní spolupráci v oblasti dodávek čisté energie doma i v zahraničí. V České republice působí některé z předních společností jaderného dodavatelského řetězce. Spolupráce se společností Rolls-Royce SMR nabízí jedinečnou příležitost k růstu a prosperitě jaderné energetiky i díky naší účasti na vývoji technologie. Společnosti ČEZ a dalším místním firmám spolupráce umožní hrát významnou úlohu v budoucích dodávkách,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš.
Po získání nezbytných regulačních povolení a bezpečnostního posouzení investuje ČEZ do společnosti Rolls-Royce SMR a získá v ní přibližně 20% podíl. ČEZ a Rolls-Royce SMR budou spolupracovat na plánech na vybudování až 3 GW čisté a dostupné energie v České republice. Obě firmy budou pracovat na finalizaci smluvních podmínek pro objednávku na první blok. ČEZ však bude se společností Rolls-Royce SMR zapojen i do projektů výstavby SMR po celé Evropě a bude přitom využívat a sdílet postupně nabyté znalosti a zkušenosti z jednotlivých projektů.
Spolupráce je připravována na několik desetiletí a představuje mnohem více než jen dohodou mezi společnostmi Rolls-Royce SMR a ČEZ. „Jde o významné posílení vazeb mezi vládami Velké Británie a České republiky a o signál silného závazku k budování mezinárodního dodavatelského řetězce, který vytváří významnou příležitost pro rozvoj kapacit v obou zemích a přináší i významný hospodářský růst,“ říká Ladislav Kříž, vedoucí tiskového odboru ČEZ.
Očekává se, že každá elektrárna Rolls-Royce SMR bude vyrábět 470 MWe stabilní, cenově dostupné a bezemisní elektřiny. Jde o objem, který by vystačil k pokrytí spotřeby jednoho milionu domácností po dobu nejméně 60 let. SMR reaktory Rolls-Royce bylo již postupně do roku 1966 vybaveno 31 britských jaderných ponorek, stavba dalších 6 se plánuje, sdělil ČEZ.
Premiér Petr Fiala přivítal podpis smlouvy na síti X slovy: „Dnešní podpis smlouvy mezi Skupinou ČEZ a Rolls-Royce odstartuje novou éru a Česká republika se do budoucna stane významným hráčem ve vývoji a výrobě malých modulárních reaktorů. Malé modulární reaktory jsou obrovskou příležitostí pro tuzemskou ekonomiku a průmysl, pomohou nám zajistit energetickou bezpečnost a soběstačnost na dlouhé roky dopředu. Naše firmy se stanou významným hráčem ve vývoji a inovacích. Při představení Restartu Česka jsem slíbil, že nechceme technologie jen nakupovat, ale především vyvíjet a vyrábět. A dnešním dnem jsme tento slib splnili.“
Současně česká společnost Czechatom vyvíjí původní český SMR s názvem David. Projekt bude pokračovat i po uzavření smlouvy mezi ČEZ a Rolls-Royce, ujišťuje Czechatom.
Roky víme, že ČEZ bude preferovat velkého dodavatele s ověřenou historií a referencemi. To Rolls-Royce bezesporu splňuje. Projekt David SMR nicméně od začátku cílí na zcela jiný segment trhu. Zatímco RR SMR je určen pro výstavbu velkých reaktorů s výkonem 470 MWe, náš David SMR nabízí technologii menších reaktorů s výkonem 2×50 MWe, která je vhodná pro specifické aplikace,“ sdělil Czechatom Světu hospodářství.
David SMR je česká technologie, ale nikdy nebyl zaměřen primárně na český trh, protože jde o technologii s globální využitelností, především pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla. Projekt se od počátku zaměřil na minimalizaci emisí v teplárenství v bývalém východním bloku (tedy i v Česku) a Skandinávii. V globálním měřítku může fungovat ve vybraných průmyslových odvětvích, k odsolování mořské vody a zajištění dodávek elektřiny nebo jako chlazení pro datacentra. Hlavním investorem projektu je společnost Witkowitz Atomica ze skupiny Witkowitz a hlavním dodavatelem je společnost Czechatom.
„Celý trh s malými modulárními reaktory (SMR) potřebuje určité oživení, a proto vnímáme zahájení výstavby RR SMR v Temelíně jako velmi pozitivní signál pro celý sektor. Tento vývoj proto považujeme za vynikající zprávu i pro projekt David SMR. ČEZ se dlouhodobě zaměřuje především na výrobu, distribuci a prodej elektrické energie, přičemž výroba tepla hraje v jeho strategii menší roli. Proto jsme přesvědčeni, že je volba Rolls-Royce pro tento projekt logickým krokem. Společnosti ČEZ i kolegům z Rolls-Royce k uzavřené spolupráci gratulujeme a přejeme jim mnoho zdaru při realizaci jejich náročného projektu. Zároveň jsme připraveni podat pomocnou ruku a poskytnout naše odborné znalosti při finalizaci projektu RR SMR v lokalitě Temelín. Věříme, že naše zkušenosti a kompetence mohou významně přispět k úspěšnému dokončení tohoto klíčového projektu pro český energetický sektor,“ uzavírá Czechatom.