Rekvalifikace mají zvýšit produktivitu
Úřad práce ČR (ÚP) připravuje kompletní redesign výzkumu trhu u zaměstnavatelů, který ÚP každoročně pořádá. Změna významně sníží počet otázek kladených zaměstnavatelům, které zaměstnavatelé vyplňují již v jiných dokumentech, a přidá otázky směrem do budoucnosti. Výsledkem bude jeden z nejrozsáhlejších výzkumů tohoto typu v České republice. Dotazník se standardně zasílá 30 000 zaměstnavatelům a odpoví na něj v jednotlivých krajích obvykle přes 70 procent respondentů. Agregovaný výstup bude dostupný veřejnosti a přispěje k lepšímu porozumění situaci na trhu práce a plánů firem do budoucna.
„Redesign našeho výzkumu trhu je klíčovým krokem k získání přesnějších a relevantnějších dat o trhu práce. Snížením nadbytečných otázek a rozšířením zaměření na budoucí trendy můžeme lépe předvídat a reagovat na potřeby zaměstnavatelů i zaměstnanců,“ vysvětluje Daniel Krištof, generální ředitel ÚP.
Tento moderní přístup umožní vytvářet strategie, které jsou více zaměřené na skutečné požadavky trhu a podpoří efektivní rozhodování na všech úrovních. Poradní sbor tento krok podpořil, očekává přitom významné zpřesnění a cílení aktivit nejen pro Úřad práce, ale pro i trh jako celek.
„Pokud chceme zajistit růst přidané hodnoty, zvýšit produktivitu a konkurenceschopnost, musí firmy, ale i veřejná sféra, nezbytně projít hlubokou digitální transformací. Získávání a zvýšení dovedností, zejména v oblasti průlomových technologií, se musí stát strategickou prioritou,“ doplnil Bohdan Wojnar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
„Na definování současných i budoucích kvalifikačních požadavků trhu práce se musí aktivně podílet zaměstnavatelé. Na kvalitě těchto vstupních informací pak závisí míra relevance vzdělávacích programů potřebám firem,“ říká Zdeněk Zajíček, prezident Hospodářské komory ČR.
„Naším cílem je neustále zlepšovat jednotlivé programy včetně všech druhů rekvalifikací tak, aby odpovídaly dynamicky se měnícím potřebám trhu práce a podporovaly dlouhodobou prosperitu našich občanů. Zjednodušeně řečeno, chceme našim občanům pomoci vydělávat víc,“ připomíná Daniel Krištof.
Podle Zdeňka Zajíčka jsou tahounem zapojení populace do dalšího profesního vzdělávání firmy, jen minimálně se v nových odborných i měkkých dovednostech vzdělávají sami občané ve svém vlastním zájmu. Z hlediska podílu pravidelně se vzdělávajících dospělých zaostáváme za celoevropským průměrem. Proto je třeba navrhnout nástroje podpory individuálního vzdělávání, které zvýší motivaci dospělých se celoživotně učit (např. vouchery nebo vzdělávací účty).
„Rekvalifikace jsou klíčové pro zvýšení produktivity práce a pro rozvoj firem směrem k vysoké přidané hodnotě produkce. Oceňujeme proto podporu rekvalifikací ze strany úřadu práce a apelujeme na jejich směřování do co nejvyšší kvality“, říká Vít Jásek, výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů ČR.
Z dosavadních průzkumů vyplynulo:
- ČR má jednu z nejnižších fluktuací v měřených zemích OECD – 15 % (průměr OECD 22 %), přitom:
- Klientům Úřadu práce ČR vzroste mzda při změně zaměstnání o 8 %
- Klientům, kteří mění práci dobrovolně dokonce o 12 %
- Ačkoliv se výše nezaměstnanosti drží stále nízko (v srpnu 3,8 %), Úřad práce ČR připravuje rozbor všech částí aktivní politiky zaměstnanosti, aby mohl ještě lépe cílit svou pomoc.
- Češi se rekvalifikují. Od začátku roku do konce srpna absolvovalo rekvalifikaci přes 25 000 účastníků.
- V rámci zvolené rekvalifikace, do které se řadí i digitální kurzy, jsou rovnoměrně zastoupeni lidé se všemi stupni vzdělání. Je to rozdíl oproti klasické rekvalifikaci, kde dominují lidé s výučním listem (více než 30 % ze všech účastníků).
- 77 % firemního vzdělávání vyplývá ze zákonné povinnosti nebo je nastavené centrálou firmy. Na samotný rozvoj zbývá 23 % vzdělávacích aktivit zaměstnavatelů. Úřad práce umožňuje rekvalifikaci nejen uchazečům o zaměstnání, ale i všem ostatním.
- Cílená rekvalifikace je nezbytnou součástí změny trhu práce. Například, počet lidí, kteří pracují v administrativních a podpůrných činnostech, se od roku 2000 zdvojnásobil. Oproti tomu těžba a dobývání jsou na méně než polovině zaměstnanců oproti roku 2000.