Francie schválila podporu klučení vinic
Francie plánuje použít 120 milionů eur z vlastních zdrojů na vyklučení 30 000 hektarů svých vinic. Podpora byla stanovena na 4 000 eur/ha a zájemci o ni se musí zavázat, že se vzdají práv k výsadbě za vyklučené plochy a nebudou ani žádat o nová povolení k výsadbě nejméně do roku 2029. Stojí to v memorandu, zaslaném Evropské komisi, a upozornil na to Svaz vinařů ČR.
Aktuální záměr o vyklučení 30 000 hektarů vinic je součástí dlouhodobějšího plánu francouzského Ministerstva zemědělství, které plánuje vyklučit až 100 000 hektarů z celkových 800 000 hektarů vinic ve Francii. Dlouho očekávaná varianta dočasného klučení, která by umožnila restrukturalizaci vinic bez jejich omezení, byla odložena na jednání High-Level Group, jejíž první zasedání proběhlo v Bruselu 11. září. Do zimy by měla předložit krátkodobé i dlouhodobé návrhy na východisko z krize v rámci budoucí Společné zemědělské politiky.
„Rozhodnutí o klučení je reakcí na dlouhodobý nepoměr mezi produkcí a spotřebou. Jde o poměrně radikální krok, který je svázaný řadou legislativních podmínek a spojen s dalšími náklady. V České republice vyjde klučení 1 hektaru vinic na minimálně 120 000 Kč. I proto česká strana hned na prvním zasedání High-Level Group v Bruselu mimo jiné navrhla zavedení celních opatření vůči třetím zemím k větší ochraně evropského, potažmo tuzemského trhu, aby k takto radikálním krokům, jako je klučení, nemuselo docházet,“ říká Martin Chlad, prezident Svazu vinařů České republiky.
Francie se dlouhodobě, stejně jako další vinařské země, potýká se strukturálními potížemi ve vztahu ke spotřebě i exportu a čelí rovněž klimatickým změnám. Spotřeba vína ve Francii za posledních 60 let klesla o 70 % na 40 litrů na osobu za rok. Jen prodeje samotného červeného vína zaznamenaly v posledních třech letech 15% pokles. V roce 2023 byla Francie největším exportérem vína na světě, i tak ale objem jejího vývozu meziročně klesl o 10 procent a předpokládá se, že prvenství letos připadne Itálii.