Investice do nemovitostí ve střední Evropě silně obživly
Během prvního pololetí tohoto roku vzrostly investiční objemy do komerčních nemovitostí ve střední Evropě meziročně o 43,4 procenta. Hlavním tahounem byla robustní aktivita v Polsku, kde došlo k pozoruhodnému nárůstu o 113 %, oznámila agentura Cushman & Wakefield (C&W) své zprávě CEE Investment Market Update.
Oživení táhl logistický a průmyslový sektor, což odráží silnou poptávku po těchto typech nemovitostí a jejich odolnost. Tyto sektory posílilo také stabilizující se prostředí dodavatelských řetězců a e-commerce. Maloobchod také zaznamenal dobré výsledky, kdy těžil z obnovené důvěry spotřebitelů a zejména ze strategických akvizic v klíčových oblastech. Kancelářský sektor však zůstává pod tlakem, nejen kvůli trvajícímu přechodu na práci na dálku, ale stále více i kvůli výzvám souvisejícím s dodržováním pravidel ESG a riziku zastaralosti starších nebo špatně umístěných nemovitostí, které tvoří významnou část trhu.
Stabilizace výnosů z prvotřídních nemovitostí v celém regionu naznačuje, že se trh blíží k rovnováze a cenové úpravy odpovídají současným podmínkám. Toto ustálení výnosů také naznačuje, že investoři s ohledem na měnící se ekonomické prostředí přehodnocují své rizikové profily.
V oživení trhu hráli klíčovou roli investoři z regionu střední a východní Evropy (CEE), přičemž jejich podíl na celkových investičních objemech stále roste. Tento trend podtrhuje strategický význam lokálních znalostí současných tržních podmínek, zejména když západní kapitál zůstává opatrný v souvislosti s globálními ekonomickými nejistotami. Zvýšená aktivita místních investorů zdůrazňuje jejich důvěru v dlouhodobý potenciál regionu a jejich schopnost přizpůsobit se měnící dynamice trhu.
„Nedostatek globálního kapitálu zvýšil význam místních fondů a finančních platforem, které dynamicky přetvářejí tržní prostředí v České republice,“ říká Michal Soták, vedoucí investičního trhu v České republice, Cushman & Wakefield.
V České republice vzrostly investiční objemy v 1. pololetí 2024 meziročně o 19 % na 862 milionů eur, přičemž hlavními tahouny byly průmyslový a maloobchodní sektor. Kancelářský sektor, i když stabilní, nadále čelí výzvám kvůli měnící se dynamice pracovního prostředí.
„Zaměření na investiční sektory prochází významnou změnou. Historicky tvořily kancelářské investice 60 procent objemu transakcí. Hlavní kapitál se však nyní vydává do nových oblastí, jako jsou maloobchodní parky a projekty a portfolia rezidenčních nemovitostí k pronájmu,“ říká M. Soták.
Český trh zůstává atraktivní pro lokální i mezinárodní investory, což odráží jeho strategickou pozici ve střední Evropě.