Průmyslový park v Chebu dostal nejvyšší certifikát BREEAM na světě
Developerská společnost Panattoni spolu s investiční skupinou Accolade získaly podle certifikace udržitelnosti BREEAM New Construction další ohodnocení na úrovni Outstanding (vynikající). Rekordního skóre 94 % dosáhla již třetí dokončená průmyslová hala v Panattoni Parku Cheb South. Nejvyšší stupeň certifikace tak nyní přísluší celému průmyslovému parku, protože i další dvě jeho budovy jím disponují: Sousední hala s nájemcem Autodoc nedávno obdržela skóre 94,2, což je doposud vůbec nejvyšší ohodnocení BREEAM New Construction 2016 celosvětově. Podobný status držela v minulosti i budova obsazená nájemcem Kaufland eCommerce Fulfillment, a to s výsledkem 90,6 %, informovala společnost Panattoni.
„Obdržená nejnovější certifikace BREEAM New Construction potvrzuje pozici developerské společnosti Panattoni jako absolutního lídra v udržitelné průmyslové výstavbě. Máme na trhu absolutně nejvíce certifikovaných projektů, včetně nejvíce staveb s obdrženým hodnocením na úrovni Outstanding. Po řešeních, která jsou šetrná k životnímu prostředí a výrazně snižují provozní náklady, je na trhu obrovská poptávka ze strany předních nadnárodních firem. I díky tomu, že dokážeme nájemcům takové budovy postavit, je Česká republika stále konkurenceschopná v lákání zahraničních investic,” říká Klára Sobotková, regionální ředitelka developmentu firmy Panattoni.
Panattoni Park Cheb South vznikl na základech dosluhujícího areálu po bývalých chebských strojírnách. Rozkládá se na ploše přesahující 87 000 metrů čtverečních. Třetí průmyslová budova s nejčerstvější certifikací Outstanding slouží jako distribuční centrum pro nájemce Shipmonk, který zabírá část z jejích celkových 17 000 metrů čtverečních. Zakladateli společnosti Janu Bednářovi se během několika let podařilo proniknout mezi nejrychleji rostoucí firmy v USA, přičemž distribuční centrum v Chebu je pro Shipmonk vůbec první v kontinentální Evropě.
Brownfield byl před zahájením výstavby podroben detailnímu auditu stávajících konstrukcí a zpevněných ploch s cílem zjistit, zda je možná jejich obnova či opětovné využití. Přes 98 % demoličního a 96 % stavebního odpadu bylo během výstavby odkloněno od skládkování.
Díky instalovaným sanitárním zařízením šetřícím vodu a systému splachování dešťovou vodou se podařilo snížit denní spotřebu pitné vody o 85,5 procenta ve srovnání se standardizovanou průmyslovou budovou. Hlavní vodovod je například vybaven systémem detekce úniku vody, s nímž lze případný únik okamžitě monitorovat a zastavit.
Celková spotřeba primární energie se snížila o 17,5 % oproti referenčnímu stavu, v důsledku čehož míra emisí CO2vyprodukovaných budovou klesla o 30,6 %. Spotřeba energie v budově je sekundárně přesně měřena, což poskytuje nejen okamžitý přehled o spotřebě a případných poruchách zařízení, ale také umožňuje nájemci platit pouze za skutečně spotřebovanou energii. Podrobné dílčí měření zprostředkovává přesný přehled o prostorech a technologiích s největší spotřebou energie, což napomáhá maximální optimalizaci. Veškeré interiérové i exteriérové osvětlení tvoří vysoce účinná LED svítidla. Střecha je připravena pro umístění fotovoltaické elektrárny.
Udržitelná opatření se týkají i přilehlého okolí. Areál bývalých strojíren byl kontaminovaným místem s nízkou ekologickou hodnotou. Staré tovární pozůstatky nahradila biologicky rozmanitá zeleň s nízkými nároky na údržbu i spotřebu vody. Její uspořádání poskytuje dostatek prostoru pro stanoviště ptáků, hmyzu či drobných obratlovců, a to včetně louky pro opylující hmyz. Nainstalována byla také kamenná zeď jako útočiště pro plazy a obojživelníky.
Zaměstnanci parku mohou využívat venkovní posilovnu i relaxační prostor s místy k posezení. Udržitelnou dopravu zajišťuje pravidelná autobusová linka přímo u areálu. K dispozici jsou navíc nabíjecí stanice pro elektromobily nebo zamykací stojany pro kola, včetně speciálních parkovacích míst pro uživatele carsharingu.
V České republice se aktuálně nachází 21 budov s hodnocením BREEAM 2016 New Construction na úrovni Outstanding, sedm z nich je ve společném portfoliu Panattoni a Accolade. Dle statistik dosáhne převážná většina budov, které projdou certifikací BREEAM New Construction, stupně Very Good, s velkým odstupem Excellent a pouze zhruba 3 % dosáhnou na nejvyšší stupeň Outstanding. Průmyslový areál, ve kterém jsou všechny budovy s takto vysokým ohodnocením, je tak výjimečný počin nejen na poměry České republiky.
Panattoni s Accolade se navíc staly úplně prvními subjekty v Polsku, které získaly certifikát BREEAM New Construction Outstanding pro novou industriální budovu. Tohoto ocenění dosáhly průmyslové parky ve Štětíně a Koninu. V České republice kromě dvou budov v Panattoni Parku Cheb South mají certifikaci Outstanding i průmyslové parky ve Stříbře a Kojetíně, přičemž budova v Kojetíně je s podlahovou plochou 187 000 metrů čtverečních největším objektem s tímto stupněm certifikace v Česku. Celková rozloha společných projektů Accolade a Panattoni certifikovaných stupněm Outstanding činí bezmála 280 000 metrů čtverečních.