ČNB snížila úrokovou sazbu, ale jen o čtvrtečku
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém dnešním jednání snížila dvoutýdenní (2T) repo sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,50 procenta. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,50 % a lombardní sazby na 5,50 procenta. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 2. srpna 2024.
Nižší úrokové sazby v ekonomice by měly zlepšit podmínky při poskytování úvěrů. „Toho mohou využít firmy, které se dnes potýkají s vysokými úrokovými náklady. Ve svém důsledku by to mělo snížit obavy firem z rozjíždění nových projektů, což podpoří investiční aktivitu,“ říká Tomáš Křeček, hlavní ekonom společnosti MBA. „Snižování úrokových sazeb se postupně bude přenášet i na spotřebitelské úvěry. To v kombinaci s poklesem úročení na spořících účtech a termínovaných vkladech může podpořit spotřebu domácností.“
Před dnešním zasedáním Bankovní rady se ale hovořilo také o razantnějším snížení sazeb o 0,5 proc. bodu, zejména vzhledem k nízké červnové inflaci. „Ekonomicky dávalo větší smysl spíše razantnější snížení sazeb. Pro něj hovořila především nižší inflace, která za poslední měsíc zpomalila na 2 %. Také slabý výkon ekonomiky potřeboval vzpruhu a nižší sazby by mohly být tím správným impulzem,“ připomíná Tomáš Volf, hlavní analytik společnosti Citfin. „Mírnější snížení sazeb bude hrát do karet dovozcům, kteří na placení faktur budou kupovat cizí měny levněji. Naopak spotřebitelské úvěry, hypotéky, stejně jako provozní a překlenovací úvěry zůstanou dražší, takže na oživení poptávky si budeme muset dál počkat,“ míní skeptičtější Volf.
„Důležité je, že snižování úrokových sazeb pokračuje, byť v trochu volnějším tempu. Připomínám, že dnešní snížení repo sazby je již šestým v řadě a že jsme se tak od listopadu loňského roku dostali z úrovně 7 procent na současných 4,5 procenta,“ říká David Eim, místopředseda představenstva Gepard Finance. „Ovšem pokud díky tomu čekáte teď hned levnější hypotéky, nenechte se mýlit. Vliv úrokových sazeb vyhlašovaných ČNB nemá na hypotéky bezprostřední dopad. Sazby vyhlašované ČNB jsou krátkodobé. Sazby hypoték se však odvozují z dlouhodobých úrokových sazeb, což je dost odlišná kategorie. A přece se dnešní rozhodnutí ČNB trefilo právě do okamžiku, kdy na trhu skutečně došlo v této oblasti k výrazné změně. Dlouhodobé úrokové sazby šly během července postupně dolů a jedna z menších bank se odhodlala nastavit své sazby tak, aby byly „již od“ 3,99 % p.a. Ne že by na tyto podmínky dosáhl každý, ale pro část klientů jsou dosažitelné. Jestliže bych tedy ještě před týdnem řekl, že banky se podobají běžcům, kteří jsou zakleklí ve startovních blocích, pak dnes bych sazbu 3,99 % p.a. ve spojení s dalším snížením repo sazby označil za startovní výstřel. Možná se ukáže, že zazněl trochu předčasně, ale ty pohotovější banky ho mohou vyslyšet a vyběhnout na trať,“ domnívá se David Eim.