Inflace v USA zpomalila na 3 procenta
Index spotřebitelských cen v USA v červnu klesl proti květnu o 0,1 %, když v květnu ukazatel stagnoval. Meziročně se míra inflace snížila na 3 procenta z květnových 3,3 procenta. Oznámilo to americké ministerstvo práce.
Za zmírnění inflace mohou Američané vděčit hlavně benzínu, který v červnu zlevnil o 3,8 procenta po poklesu o 3,6 procenta v květnu. Index cen energie meziměsíčně klesl o 2 procenta, stejně jako v předchozím měsíci.
Index cen potravin se v červnu zvýšil o 0,2 procenta.
Jádrová inflace, z níž jsou vyloučeny ceny potravin a energie, vzrostla v červnu meziměsíčně o 0,1 procenta po růstu o 0,2 procenta v květnu. Mezi cenami, které v červnu rovněž stouply, patří bydlení, pojištění motorových vozidel, vybavení a provoz domácnosti, lékařská péče a osobní péče. Ceny letenek, ojetých vozů, nákladních aut a za komunikační služby se v červnu snižovaly.
Meziročně jádrová inflace činila 3 %, kam klesla z květnových 3,3 procenta. Byla to nejslabší dvanáctiměsíční jádrová inflace od dubna 2021. Ceny energie meziročně v červnu stouply o 1 procento a ceny potravin o 2,2 procenta.
„Americká centrální banka drží základní sazbu v pásmu 5,25 – 5,50 % a poprvé po několika letech by měly jít sazby dolů na zářijovém zasedání. Do konce letošního roku můžeme počítat s ještě jedním snížením, přičemž je pravděpodobné, že uvolnění měnových podmínek bude vždy o čtvrt bodu. Na konci roku by se tedy americké sazby měly dostat do pásma 4,75 až 5 procent,“ poznamenává k americké inflaci Tomáš Volf, hlavní analytik společnosti Citfin. „Fed nemá na starosti jen inflaci, ale také nezaměstnanost a obě čísla jsou nyní velmi slušná, což může vzbudit spekulace trhů na prudší snížení sazeb.“