Stovky tisíc lidí v Česku netuší, že mají prediabetes – stav, kdy lze ještě zvrátit cukrovku
Praha 19. března 2024 (PROTEXT) – Každý desátý obyvatel České republiky má dnes cukrovku, před necelými padesáti lety jí přitom trpěla jen 4 % populace. S cílem představit klíčová témata související s prevencí diabetu a včasnou intervencí již ve fázi, kdy je možné jej zvrátit, se 14. března pod záštitou místopředsedy Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny PharmDr. Petra Fifky konal kulatý stůl s odborníky.
V ČR žije přes milion diabetiků 2. typu a každý rok jich přibývá zhruba 60 tisíc. Jedná se přitom jen o diagnostikované pacienty, další desítky tisíc o své diagnóze nevědí. „Jsou tu ale také statisíce lidí s prediabetem, což je stav, kdy je hladina glukózy v krvi vyšší, ale ještě nedosahuje úrovně, aby mohla být klasifikována jako diabetes,“ říká poslanec PharmDr. Petr Fifka.
Prediabetem trpí až čtvrtina české populace a téměř polovina lidí ve věku 55 až 64 let. Problémem však je, že nemá příznaky a lidé, kteří nechodí na preventivní prohlídky, o své zvýšené glykémii nevědí. Prediabetes je však důležitým varováním a nabízí příležitost k opatřením, která mohou zabránit rozvoji diabetu. „Už 10–15% snížení hmotnosti může vrátit glykémii do normálu,“ potvrzuje prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.
Důsledky diabetu nedoléhají jen na pacienty, mají i sociální a ekonomické dopady. „Do budoucna bude stále komplikovanější financovat moderní péči, zejména v situaci masového rozšíření těchto civilizačních onemocnění. Měli bychom si uvědomit, že zdraví je náš nejcennější majetek a podle toho se k němu chovat a pečovat o něj. A součástí péče by měla být i prevence nemocí, které si zbytečně způsobujeme sami – jako je například cukrovka 2. typu,“ upozorňuje PharmDr. Petr Fifka.
Účastníci kulatého stolu se tak jednomyslně shodli na tom, že v tomto ohledu je nutné multidisciplinární řešení a meziresortní spolupráce ministerstev.