Nízkoúročené úvěry pomohou s financováním renovací rodinných domů
Praha 28. prosince 2023 (PROTEXT) – Žadatelé o dotaci z programu Oprav dům po babičce budou moct v příštím roce získat nízkoúročený úvěr k financování komplexní renovace svého rodinného domu. Nízkoúročené úvěry budou nabízet finanční instituce s licencí ČNB, tedy stavební spořitelny a banky. Toto opatření je dalším krokem k usnadnění financování kvalitních renovací starších domů, ve kterých žadatelé plánují trvale bydlet.
Finance předem zrychlí a zkvalitní počet renovací
O tom, zda renovace bude chytrou investicí do budoucna, která své obyvatele ochrání před energetickými krizemi a poskytne jim i dostatečný komfort, se majitelé domů musí rozhodnout už v prvních fázích projektování. Hlavní příčinou nedostatečných a jen částečných renovací jsou poměrně vysoké počáteční náklady. Podprogram Nové zelené úsporám s názvem Oprav dům po babičce proto zavedl vyplacení dotace předem a od začátku příštího roku i možnost žádat o nízkoúročenou půjčku k dofinancování renovace.
„Vítám, že program Oprav dům po babičce kromě dotace vyplácené předem zavádí i možnost využít nízkoúročené půjčky. Právě nedostatek finančních prostředků způsobuje, že lidé renovují své domy nedostatečně a nedosáhnou na maximální možné úspory energie. Tuto bariéru mohou pomocí tohoto programu překonat. Investice se jim přitom díky výraznému snížení nákladů na energie může vrátit i do 10 let,“ říká Vítězslav Malý, ředitel Centra pasivního domu.
Jak vypadá kvalitní renovace
Aktuálně se v Česku opravuje jen kolem 1–1,2 % rodinných domů ročně. Ne vždy ale majitelé dosáhnou na 60–90% úsporu energie, protože dům opraví jen částečně a neefektivně. Kvalitně zrenovovaný dům má nadstandardně zateplené stěny i střechu, je osazen okny s trojskly s vnějším stíněním a má vyregulovanou nízkoteplotní otopnou soustavu s efektivním účinným zdrojem. Dům může využít solární kolektory na ohřev teplé vody nebo zapojit menší fotovoltaiku okolo 4 kWp na výrobu elektřiny. Centrum pasivního domu doporučuje i realizaci řízeného větrání s rekuperací tepla, která zajistí stálý přívod čerstvého vzduchu. Výsledný stav budovy pak odpovídá přibližně nízkoenergetickému standardu, tedy mívá měrnou potřebu tepla na vytápění v rozmezí 25 až 50 kWh/m2 za rok.
„Kvalitní renovace jsou v dnešní době s trochou nadsázky nejlepším důchodovým pojištěním. Nízká spotřeba energie je jedinou dlouhodobou jistotou, že vás nárůst cen energie v budoucnu existenčně nezničí,“ říká Michal Čejka, konzultant energetických úspor z Centra pasivního domu.
Centrum pasivního domu vyvíjí nástroje, které lidem pomohou v první rozhodovací fázi. Ukážou jim, jak výhodná je kompletní renovace, kolik ušetří, jaký je odhad investičních nákladů a kolik peněz by mohli z dotace získat.
Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR, říká:
„Nízkoúročené úvěry budou další motivací pro majitele rodinných domů, aby investovali do komplexního zateplení. Aby byla renovace opravdu kvalitní, doporučujeme na fasádu aplikovat alespoň 20 cm tloušťky izolantu. Rozdíl v ceně oproti 10–15 cm tloušťce izolace je minimální, v práci stavebníků žádný, ovšem v úspoře energií významný. Nejrozšířenějším materiálem pro zateplení je v ČR pěnový polystyren, který má výborné tepelně izolační vlastnosti, je hygienicky nezávadný a lze recyklovat.“
Rychlejší tempo renovací jako součást strategických dokumentů
Vnitrostátní plán České republiky v oblasti energetiky a klimatu, na který bude navazovat Státní energetická koncepce, počítá s progresivním renovačním scénářem, tedy zrychlením renovací budov až 3x oproti stávajícímu stavu. Podobné zrychlení po Česku vyžaduje i už téměř hotová evropská legislativa vyplývající ze směrnice o energetické náročnosti budov a směrnice o energetické účinnosti. Program Nová zelená úsporám a jeho dotační podtitul Oprav dům po babičce jsou vhodnými nástroji k dosažení těchto cílů.
Centrum pasivního domu je nezávislé sdružení, které téměř 20 let dělá osvětu zdravému a úspornému bydlení. Zaměřuje se na investory, odborníky, studenty i děti. Jeho nezávislému hlasu naslouchají na obecní, krajské i státní úrovni. Sdružuje přes stovku ověřených firem a specialistů, kteří energeticky úsporné a zdravé domy navrhují, staví nebo pro ně vyrábí technologie a komponenty.
Sdružení zpracovatelů pěnového polystyrenu ČR je národní organizace sdružující výrobce suroviny, výrobce aplikací z EPS (expandovaný polystyren) a další firmy a odborníky z oblasti výroby, zpracování a recyklace EPS.
Kontakty:
Michal Čejka, konzultant energetických úspor, Centrum pasivního domu, michal.cejka@pasivnidomy.cz
Vítězslav Malý, ředitel Centra pasivního domu: vitezslav.maly@pasivnidomy.cz
Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR, organizace sdružující výrobce pěnového polystyrenu: p.zemene@gmail.com