Češi dál odmítají utrácet, v září maloobchod znovu klesl
V září již 17. měsíc v řadě klesly tržby v maloobchodu. Meziročně o 4 %, proti srpnu o 0,4 procenta. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly meziročně o 2,7 % a meziměsíčně klesly o 1,7 procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ) ve své pravidelné zprávě.
Meziměsíčně se tržby v maloobchodě snížily za nepotravinářské zboží o 0,8 % a za potraviny o 0,5 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 1,5 procenta. Meziročně tržby za nepotravinářské zboží klesly o 5,9 % a za potraviny o 4,1 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 4,5 procenta.
„Maloobchodní tržby po očištění o cenové vlivy zůstaly meziročně nižší i v září. Tempo meziročního poklesu se oproti předchozímu měsíci prohloubilo v důsledku snížení prodeje nepotravinářského zboží a potravin. Naopak růst tržeb si nadále udržel prodej pohonných hmot,“ konstatuje Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.
Tržby ve specializovaných prodejnách s oděvy a obuví meziročně klesly o 16,1 %, s výrobky pro domácnost o 10 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 8,4 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 6,1 % a s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 3 procenta. Naopak tržby rostly v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky o 12,8 procenta. Tržby z prodeje potravin v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se snížily o 4,2 % a ve specializovaných prodejnách potravin o 1,9 procenta. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 1,5 %. Internetovým a zásilkovým obchodům tržby klesly o 0,8 % procenta.
„Dál platí, že ani nízká srovnávací základna s loňským rokem neznamená růst tržeb. Problémy na straně spotřebitelů a jejich neochota utrácet je až příliš velká. Nezaměstnanost si stále stojí velmi dobře, ale ani skutečnost, že lidé mají příjem, je nepřesvědčí otevřít peněženky. Obava o jejich finanční situaci v budoucnu je až příliš silná,“ říká Tomáš Volf, hlavní analytik společnosti Citfin.
„U mnohých položek spotřebního koše dochází ke stabilizaci cen. Mnozí Češi však dál jezdí nakupovat do Polska či Německa, kde mohou sehnat kvalitnější zboží za nižší ceny,“ upozorňuje Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS Securities.
Výrazný meziroční propad tržeb o 16,1 procenta ohlásily prodejny s oděvy a obuví. „Mnohé obchody nabízely nevhodné kolekce zboží, protože nepočítaly s téměř letním počasím. Lidé při vysokých teplotách neměli zájem o podzimní oděvy a obuv, což se negativně odrazilo na prodejích,“ zdůvodňuje Křeček. „Naopak tržby za prodej kosmetických a toaletních výrobků meziročně vzrostly o 12,8 procenta. I v tomto případě mohlo nezvykle teplé počasí ovlivnit chování zákazníků, protože při vyšších teplotách lidé spotřebovávají více drogistického zboží.“
Od příštího měsíce bude do maloobchodních tržeb promlouvat nízká srovnávací základna s loňským rokem, což může přinést meziročně mírný růst. „Na celkovém obrázku se však ani tehdy nic nezmění. V porovnání s koncem roku 2022 bude ten letošní vypadat jen o něco lépe,“ domnívá se Tomáš Volf.
„Již v příštím roce by se inflace měla vrátit na svůj cíl, což umožní, aby vzrostly reálné mzdy. Díky tomu se začnou zvyšovat tržby obchodníků a česká ekonomika se bude oživovat. Inflační epizoda však napáchala obří škody v našem hospodářství a výrazně snížila životní úroveň většiny obyvatel,“ shrnuje Štěpán Křeček.