Celebrity uplácené cizími agenty. Proč nás to překvapuje?
Že se šéf kontrarozvědky pochlubí odhalením konkrétních kroků ruských agentů, chápu. Ale souboj politiků o drsnější vyjádření je… hloupý.
Michal Koudelka, dlouholetý šéf BIS, popsal ve sněmovně při konferenci o dezinformacích ledacos. Například, že právě ruští autoři vytvořili slavné video, kde tehdy ještě prezidentský kandidát říká, že by Česko mělo vstoupit do války na Ukrajině.
Připomněl i podobně slavnou akci se šířením informace, že jed Novičok byl vyráběn právě u nás. (Kdo by si nepamatoval, tímto jedem měl být zavražděn bývalý ruský agent Sergej Skripal, a to v roce 2018).
Největší zájem ale vzbudilo oznámení, že ruský agent, který zde působí už léta, uplácel různé osobnosti za šíření ruské propagandy. „Jestli to bylo za pár tisíc euro, tipoval bych Jirku Paroubka. To je taky takové ušmudlané jako on sám,“ napsal Ivan Pilip. Mnohem vážněji to vzala Miroslava Němcová (ODS): „Jsou to zrádci a kolaboranti, osobnosti rozhodně ne. Je třeba znát jejich jména.“
Co je na tom nového?
Skoro to vypadá, jako by někoho to oznámení šéfa jedné z tajných služeb překvapilo. Nebo je to jen divadlo?
Agenti cizích států tu byli vždy. Možná bychom se divili, jakých, kdyby to někdo zmapoval. Tak nějak nepochybujeme o Sovětském svazu, USA či Británii. Ale třeba se o tu naši malou zemi zajímalo mnohem víc států. Vždyť socialistické Československo mělo rezidenturu například i v Limě. Tedy v hlavním městě Peru.
Československo mělo rezidenturu například i v Limě
Zajímavé by bylo zjistit, zda jsme někdy za totáče měli své agenty třeba v Moskvě. Sověti totiž kromě všech těch poradců a přidělenců tady měli i svoji neoficiální síť. Podle historiků připravovala podklady pro vstup vojsk již pár měsíců před srpnem 1986. Brežněv a jeho skupina se totiž pořád nemohli smířit s tím, že v Československu nemají svá vojska, když už je umístili skoro všude. Jenže Antonín Novotný byl pořád proti. A Dubček tomu taky – pro ně překvapivě – nešel zrovna v ústrety.
Stejně tak tu bezpochyby byli i agenti západních mocností. Některé případy jsou zdokumentované. Dokonce i případ českého agenta CIA, který byl za svoji činnost zatčen až po revoluci v roce 1989. Dnes se na takové lidi leckdo dívá jako na hrdiny, co bojovali proti komunismu. Ale málo platné, byla to činnost ve prospěch cizích tajných služeb na území vlasti. Byl ve vazbě od února do listopadu 1990 a nakonec dostal milost od Václava Havla.
Peckou by bylo, kdyby se ukázalo napojení ruských služeb do vysokých pater politiky. Pak by to začalo být vážné. Zatímco někteří označují Koudelkovo vystoupení za návrat do padesátých let, mně spíš přijde, že řekl něco, o čem soudný člověk mohl těžko někdy pochybovat. A na druhou stranu, ne každý, kdo Rusko a Putina podporuje, je za to placen.
Peckou by bylo, kdyby se ukázalo napojení ruských služeb do vysokých pater politiky
Že Moskva má své lidi v evropské politice, ani to není novinka. Dokonce i Maďarsko loni odsoudilo v nepřítomnosti za práci pro ruské tajné služby bývalého europoslance Bélu Kovácse. Dokonce na pět let.
Provalů bylo víc a europoslanci tvrdí, že se to v europarlamentu ruskými špiony jen hemží. Až si člověk říká, kdo všechnu byrokracii, dusící evropskou ekonomiku, vymyslel a prosadil.
Například milánská prokuratura prověřovala, zda nepřijímala ruské peníze Slaviniho strana Liga. V Německu se spekuluje o zdrojích AfD. I když důkazů je pramálo. Europarlamentem zase loni otřásla kauza peněz z Kataru.
Ty osobnosti, co se nechaly uplácet, by byly zajímavé. Jelikož ale nežijme v diktatuře, tak se je asi nedozvíme. Dokud to státní zástupce nevyhodnotí jako trestný čin. Nehledě na to, že někteří lidé mohou k ruské straně cítit sympatie a věřit, že šíří pravdu. Cožpak všichni ti, kteří protestují proti pomoci Ukrajině na náměstích, jsou zaplacení? Tomu může věřit jen ten, kdo moc, ale opravdu moc chce.
Podobné jevy tu prostě byly a jsou. Stejně jako víra některých lidí, že činí dobro, a jen je v tom někdo hodný podporuje. Šéf BIS Koudelka neřekl nic, co by nás mělo šokovat. Ale pokud to má zdokumentované, tak jen znovu ukazuje, že by se mu bývalý prezident Miloš Zeman za svůj přezíravý postoj měl omluvit. To je asi tak všechno.