Jen desetina lidí aktuálně pracujících s ERP systémy využívá jejich potenciál naplno, firmy tak mají stále prostor pro další zefektivnění
Praha 25. září 2023 (PROTEXT) – Pouze desetina zaměstnanců firem využívajících systémy plánování podnikových zdrojů, tzv. ERP systémy, využívá plně jejich možnosti. Alespoň to o sobě tvrdí v aktuálním průzkumu agentury MNForce zpracovaném pro společnost Seyfor. Tyto ERP systémy přitom integrují informace z různých zdrojů do jednoho místa, zefektivňují fungování firem a usnadňují život jejich zaměstnancům. V Česku jsou však v jejich používání zatím rezervy.
Vedle 10 % respondentů, kteří ERP systém při práci plně využívají, tvrdí dalších 23 % dotazovaných, že používají pouze některé jeho funkce. V důsledku toho však nelze docenit plný potenciál systému jako celku ani škálu benefitů, které z jeho používání pro firmy i zaměstnance vyplývají. Celkem 59 % účastníků průzkumu pak s ERP systémem nemá možnost pracovat vůbec. Přitom toto komplexní softwarové řešení všech podnikových operací dnes už lze navrhnout doslova na míru konkrétním požadavkům subjektů jakékoliv velikosti či zaměření.
„Zatímco před zhruba 20 lety ERP systémy využívaly hlavně největší korporace a výrobní podniky, postupně se rozšířily i do segmentu středních a menších firem. Důvodem je jejich jednoznačný přínos pro zvýšení efektivity firem. Současně tyto systémy nabízejí manažerům přesnější informace o aktuálním stavu firmy, což jim například umožňuje lépe plánovat zakázky,“ vysvětluje Martin Kudrna, výkonný ředitel společnosti Seyfor pro oblast středně velkých podniků.
Úniků informací nebo kybernetických útoků se uživatelé obávat nemusejí
Největší přínos ERP systémů vidí aktuální uživatelé v oblasti řízení zásob (34 %) nebo řízení lidských zdrojů (31 %). Shodně 28 % dotazovaných pak systémy používá k analýze a správě dat a k řízení výroby. Jako své nejčastější obavy při používání ERP systému účastníci průzkumu zmiňují jednak riziko úniku citlivých informací při práci (33 %) a také hrozbu kybernetických útoků (29 %). Veškerá data jsou však díky ERP řešení uložena centralizovaně a zabezpečena efektivněji.
Kybernetické útoky různého typu jsou dnes často skloňovaným tématem, používání ERP systému však jejich pravděpodobnost nijak nezvyšuje, jak objasňuje Martin Kudrna: „Naše ERP systémy jsou vybaveny špičkovými bezpečnostními opatřeními, včetně pokročilých firewallů, šifrování dat a pravidelných aktualizací zabezpečení. Navíc pravidelně monitorujeme a testujeme naše systémy na případné zranitelnosti, abychom zajistili nejvyšší možnou úroveň ochrany. To vše umožňuje firmám používat ERP systémy s jistotou, že posilují bezpečnost firemních dat a procesů a že v případě potřeby mohou efektivně reagovat na potenciální útoky.“
Respondenti rovněž zmiňují obavy z neúplné integrace ERP s ostatními podnikovými systémy, z technických poruch a nedostatku podpory nebo ze složitosti a nedostatečného školení uživatelů vedoucích ke zneužití systému. „Naši odborníci poskytují pravidelné i jednorázové školení uživatelů tak, aby se v systému bezpečně orientovali, uměli s ním spolehlivě pracovat a mohli efektivně využívat celou rozsáhlou funkcionalitu, která jim je k dispozici,“ vysvětluje Kudrna. Na plnění rutinních a opakovaných úloh a úkonů pak specialisté ze Seyforu vždy nastavují automatické systémové procesy tak, aby byly prováděny zcela autonomně bez nutnosti přispění uživatele.
O společnosti Seyfor
Seyfor se řadí k velkým evropským dodavatelům ICT řešení. Společnost má přes 1700 zaměstnanců a celosvětově obsluhuje zákazníky ve 38 státech. Dlouhodobě patří k nejrychleji rostoucím IT společnostem v regionu. Je největším výrobcem účetních, ERP a mzdových a personálních systémů v České republice, v roce 2023 očekává konsolidované výnosy okolo 160 milionů eur. Společnost uskutečnila v posledních letech desítky významných akvizic IT firem v České i Slovenské republice a také na Balkáně. Ovládajícími vlastníky společnosti jsou slovenská private equity společnost Sandberg Capital a Martin Cígler. Firma byla založena v roce 1990 jako Cígler Software, v letech 2017–2022 působila pod značkou Solitea.
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.