DEVINN otevírá energeticky nezávislý průmyslový areál
Praha 8. září 2023 (PROTEXT) – O energetické nezávislosti se v minulosti hovořilo spíše jen v kontextu speciálně uzpůsobených rodinných domů. Díky vodíku ale začíná mít reálnou podobu také pro průmyslové areály a řadu dalších staveb. Cesta k ní vede přes zelený vodík.
Ten se již v Česku z obnovitelných zdrojů na několika místech vyrábí. DEVINN se ale rozhodl jít o krok dál a spojit výrobu vodíku s ukládáním a zpětným využíváním pro výrobu elektřiny a tepla.
„V první řadě jsme potřebovali vlastní zdroj vodíku na testy, který bychom jinak draze dokupovali. Zároveň i v často oblačném jabloneckém podnebí pracuje fotovoltaika v létě s přebytky, což je energie v podstatě zdarma, kterou je zkrátka škoda nevyužít. Generátor H2BASE jsme navíc od začátku koncipovali také pro možnost instalace v budově. Spojení všech dílů této skládačky a chytrá práce s přebytky energie je za nás způsobem, jak dosáhnout energetické nezávislosti,“ vysvětluje spoluzakladatel společnosti Luboš Hajský.
Na střeše jabloneckého průmyslového areálu DEVINN je tak instalována fotovoltaika, elektrolyzér a zásobníky, kam se vodík z přebytků ukládá. Součástí budovy je pak generátor H2BASE, který umí z vodíku zpět vyrobit elektřinu a teplo.
„Díky vodíku dokážeme uložit energii z léta po delší dobu až do zimních měsíců a dosáhnout tak v některých případech až 90% energetické nezávislosti,“ zmiňuje Karel Souček, vedoucí technického vývoje společnosti DEVINN a dále doplňuje: „Většina fotovoltaických elektráren je v tuto dobu již vybavena baterií, která ale uchovává energii pouze krátkodobě. Typicky vyrovnává rozdíl spotřeby a výroby mezi dnem a nocí. Logicky se nabízí zvětšit kapacitu baterie. Taková by ale, při daném objemu energie, kterou potřebujeme uložit, vyšla oproti vodíkovému řešení násobně dráž,“ dodává Karel Souček.
DEVINN proto vsadil na systém ukládání energie do vodíku, tzv. vodíkové hospodářství. Ve vodíkovém hospodářství putuje elektrická energie, kterou chceme uložit, nejprve do elektrolyzéru. V něm elektrický proud rozloží vodu na vodík a kyslík. Plynný vodík se pak ukládá ve speciální tlakové nádobě a čeká na své využití za několik měsíců. V zimě pak vodík proudí do vodíkového generátoru H2BASE s palivovým článkem. Vzniká elektrická energie, voda a teplo. Odpadní teplo lze navíc jednoduše využít k vytápění. Díky tomu se dle zástupců DEVINNu násobně zvyšuje efektivita celého procesu.
DEVINN technologii představí veřejnosti 19. září v Jablonci nad Nisou. Jedná se o první instalaci uzavřeného cyklu vodíkového hospodářství v Česku. Účastníci akce budou mít možnost vidět v rámci komentované prohlídky nejen vodíkové hospodářství, ale i další vodíkové produkty z dílny DEVINN, jako jsou mobilní vodíkové plnicí stanice pro autobusy a manipulační techniku nebo mobilní nabíječka elektromobilů H2BOT.
DEVINN je významná česká vývojová a realizační firma pro vodíkové systémy v energetice a dopravě. Společnost dále vyvíjí a vyrábí řadu vlastních produktů, jako je vodíkový generátor energie H2BASE, mobilní vodíková semiautonomní nabíječka elektromobilů H2BOT, systém kontroly trakčních baterií Watchdog nebo mobilní vodíková plnička. DEVINN založili manželé Luboš a Věra Hajští v roce 2014 a v současnosti má přes 140 zaměstnanců. Doposud má na kontě víc než 150 vývojových projektů. Od založení firma spolupracuje se Škodou Auto a na vývoji s výzkumnými organizacemi jako je ÚJV Řež, FEL ČVUT, ZČU. Podílí se také na vývoji vodíkového nákladního speciálu Tatra. DEVINN je členem HYTEP – České vodíkové technologické platformy, Moravskoslezského Vodíkového Klastru a Vodíkové platformy Ústeckého kraje. Vlastní certifikaci TISAX a v jeho areálu najdete jak akreditovanou zkušební laboratoř, tak certi fikované vodíkové pracoviště. DEVINN sídlí v Jablonci nad Nisou a v Mladé Boleslavi. Právě v Jablonci má zázemí pro většinu svých vodíkových projektů.