Proč jsou úvěry ze stavebního spoření tak levné a jak toho využít
Praha 4. července 2023 (PROTEXT) – V loňském roce došlo k podstatnému navýšení většiny úrokových sazeb na trhu. Nabídky hypoték s úrokovou sazbou 2 % jsou pryč a sazby vzrostly trojnásobně. To se nepříjemně dotýká všech, kdo potřebují nový úvěr na bydlení i těch, kterým končí doba fixace úrokové sazby. Pravidelné statistiky České národní banky (ČNB) však ukazují, že lze stále získat úvěr na bydlení s přijatelnou, a dokonce pevnou úrokovou sazbou.
Podle ČNB poskytují nejlevnější úvěry na bydlení stavební spořitelny. Průměrná úroková sazba úvěrů ze stavebního spoření v květnu byla 3,64 %. S velkým odstupem jsou na druhém místě hypotéky ostatních bank s průměrným úrokem 5,99 %. Nezajištěné překlenovací úvěry poskytují stavební spořitelny za průměrných 7,15 %, ostatní banky poskytují úvěry bez zajištění nemovitostí za 7,66 %.
Nezávislý konzultant Petr Kielar na svém webu stavebky.cz upozorňuje na růst zájmu o úvěry ze stavebního spoření, které jsou dnes nejlevnějšími úvěry na bydlení: Během jednoho roku se zvýšil objem nových úvěrů ze stavebního spoření na trojnásobek. Díky stabilním úrokovým sazbám je to jediný typ úvěrů, jehož prodej dnes dynamicky roste.
ÚVĚRY ZE STAVEBNÍHO SPOŘENÍ
Nízká úroková sazba úvěrů ze stavebního spoření vyplývá ze zákona o stavebním spoření, podle kterého musí být úroková sazba úvěru pevná a neměnná. Nehrozí tedy její navyšování jako například u hypoték ostatních bank. Sazba je sjednaná již ve smlouvě o stavebním spoření a nesmí převýšit úrokovou sazbu z vkladů o více než tři procentní body. Tím se liší od překlenovacích úvěrů, u kterých není úroková sazba nijak regulována.
I přesto poskytují stavebních spořitelny více překlenovacích úvěrů než úvěrů ze stavebního spoření. Úvěr ze stavebního spoření totiž nelze čerpat okamžitě, pro jeho získání je nutno nejméně dva roky spořit. Levné úvěry na bydlení tak dnes využívají hlavně ti, kdo si uzavřeli smlouvu o stavebním spoření s dostatečným předstihem. V období vysokých úrokových sazeb proto roste počet zájemců, kteří si chtějí sjednat smlouvu o stavebním spoření nikoli pro státní podporu, ale proto, aby si do budoucna zajistili výhodný úvěr ze stavebního spoření.
Před uzavřením takové smlouvy je nutné dobře promyslet plány na financování bydlení a podle nich zvolit vhodné parametry stavebního spoření. Klíčová je nejen cílová částka ale také další vlastnosti tarifu, jako je čekací doba na úvěr, jeho úroková sazba a výše splátky. V tom zájemcům pomáhá pravidelně aktualizovaný přehled úvěrů ze stavebního spoření na portálu stavebky.cz, který nabízí i výpočet čekací doby na úvěr pro všechny nabízené tarify a různé způsoby spoření. Přesto je vhodné obrátit se před uzavřením smlouvy na zkušeného finančního poradce.
Změny stavebního spoření, které nedávno schválila vláda, sice sníží státní podporu, ale zákonný nárok na úvěr ze stavebního spoření se nijak nemění. Klienti stavebních spořitelen tak ve fázi spoření dostanou od státu příspěvek nižší o tisíc korun ročně, ale v úvěrové fázi díky nízkým úrokům uspoří mnohem více.
Při cílové částce 1 milion korun nám může levný úvěr ze stavebního spoření ušetřit až 200 tisíc
. Proti tomu je výnos ze státního příspěvku zanedbatelný.
Kontakt:
Petr Kielar
e-mail: petr@kielar.cz