EDF zve české strojaře ke stavbě SMR i velkých francouzských jaderek
Francouzská státní energetická společnost EDF vyzvala v Ostravě na worskhopu Národního strojírenského klastru české strojírenské i další navazující firmy, aby se kvalifikovaly jako dodavatelé pro výstavbu malých modulárních reaktorů (SMR). EDF je, jak na workshopu prohlásil ředitel její pobočky EDF Nuclear Czechia Roman Zdebor, připravena zahájit stavbu prvního SMR v roce 2030.
Pilotní modulární reaktor plánuje EDF vybudovat na domácí francouzské půdě. „Design SMR je ale celoevropský, staví na evropském dodavatelském řetězci, do kterého mají šanci se dostat společnosti, které už EDF dodávají nebo jsou tzv. předem kvalifikovány pro dostavbu dalšího bloku JE Dukovany. Stejně tak se mohou kvalifikovat další,“ řekl Zdebor.
Francouzská energetická společnost už v ČR běžně spolupracuje s více než 30 firmami. Dalších sedm desítek podniků je v procesu kvalifikace pro pátý blok v Dukovanech. Vedle toho se ale české firmy mají šanci podílet na šesti blocích schválených k výstavbě a osmi dále plánovaných jaderných blocích ve Francii. Pro první šestici bloků se už připravuje lokalita včetně stavebního povolení. „Francie během deseti let podpoří vzdělání a příchod zhruba jedné stovky tisíc lidí do jaderného průmyslu, bude mít tedy i dostatečný lidský potenciál realizovat ohlášené záměry,“ upozornil Zdebor s tím, že podporu nemají jen velké nukleární zdroje, ale právě také SMR.
Proces kvalifikace pro francouzský jaderný průmysl je vícestupňový a strukturovaný podle typu očekávaných dodávek. Jedny z nejpřísnějších požadavků jsou například na IT systémy, nebo na zařízení bezpečnostních tříd 1 a 2, kde firmy musí počítat s robustním kvalifikačním procesem. Čeští uchazeči o dodávky pro EDF by tak neměli start procesu odkládat. Klíčové dodavatele totiž čeká důsledný audit, včetně posouzení finančního zdraví firmy.
O budování SMR se uvažuje také v České republice. O malých modulárních reaktorech mluví společnost ČEZ, ale i další investoři. Například v Moravskoslezském kraji, kde je sídlo Národního strojírenského klastru, přicházejí v úvahu lokality Třebovice, Dětmarovice a Blahutovice. Zatímco u prvních dvou by se podle Petra Olivy z krajského Moravskoslezského energetického centra mohlo jednat o napojení na teplárenství, v Blahutovicích by mohlo jít spíše o produkci elektřiny se schopností reagovat na výkyvy dodávek z alternativních zdrojů a s vazbou na ukládání energie do vodíku.
„Moravskoslezský kraj je v elektřině silně deficitní, poptávka převyšuje nabídku a na systému centrálního zásobování teplem je u v regionu závislých zhruba 700 tisíc lidí. I proto máme dopadové studie odchodu našeho regionu od fosilních paliv a připravujeme tři různé scénáře, z nichž jeden se týká i jádra,“ řekl Oliva. Členové Národního strojírenského klastru jsou přirozeným tahounem změn, které by nejen pro ně představovaly jak zajímavé dodávky tak dlouhodobě udržitelnou budoucnost.
Národní strojírenský klastr sdružuje 44 společností z celé ČR působících převážně ve strojírenství. Členy klastru jsou i významné technické vysoké školy, jako je České vysoké učení technické v Praze, Vysoké učení technické v Brně či VŠB – Technická univerzita Ostrava. Klastr se soustřeďuje mimo jiné na dodavatelské řetězce včetně oblasti jaderné energetiky. Připravuje vzdělávací a inovační projekty, konference, semináře, workshopy a prezentace na MSV Brno.