Zrušení zaměstnaneckých benefitů. Málo muziky za velký zářez
Že bude muset vláda udělat spoustu malých změn, které dohromady pomohou rozpočtu, bylo jasné. Ale dělat paseku kvůli vysloveně drobným…
Celý problém spočívá v tom, že zřejmě jedinou položkou, která by sama o sobě dokázala hodně, by bylo znovuzavedení superhrubé mzdy. Je to trošku problém v době, kdy má spousta lidí hluboko do kapsy a vůbec, kdy klesají vládní preference. Připomínat, že to byla ODS, kdo podpořil především ANO a jmenovitě Andreje Babiše (protože on tento návrh podal) by bylo… doplňte sami. Třeba nošením sov do Atén, aby byla nějaká změna.
Hledat se tedy musí po menších položkách. Nicméně, i u těch vysloveně drobných by měl člověk přemýšlet, co to státu dá, zda to stojí za to. Zrušení slev pro pracující studenty má přinést několik set milionů korun. Jasně, proč by pracující studenti měli být nějak extra zvýhodněni?
Možná proto, aby si studium mohli zaplatit. Ať už přímo, na soukromé škole, nebo ve formě nákladů, pokud nežijí doma. Je to otázka k diskusi, protože takto bychom mohli mluvit o jakkoliv definované skupině obyvatel. Ale má cenu to řešit, pokud přínos pro státní rozpočet má být 340 milionů korun?
Podobné je to se zrušením školkovného. Ano, je pravda, že ho využije jen někdo. Ale ona mladá rodina to nemá snadné ani při vyšších výdělcích a úspora okolo jedné miliardy taky rozpočet nezachrání.
Samostatnou kapitolu pak představují tzv. zaměstnanecké benefity. Ty používají firmy jako způsob odměňování, který je pro ně daňově výhodný. O tom žádná. Ale v tom je ten fór. Udělat něco daňově výhodného, a tím podporovat bohulibý účel. Takto byla původně koncipována podpora stravování, než se přeměnila na tzv. stravovací paušál. Který už se stravováním nemá společného nic.
Podobně firmy podporují péči o zdraví. Podle Unie zaměstnavatelských svazů je firmy poskytují zhruba třem milionům lidí k nákupu léků, vitaminů a zdravotnických pomůcek. Časté jsou i poukázky na kulturní akce, aktivní sport, vzdělávání apod. Pokud vláda zruší jejich daňové zvýhodnění, podle unie to bude mít dopad na tři čtvrtiny českých zaměstnanců.
Výnos pro stát? Něco přes miliardu. Ovšem jen v případě, že zaměstnavatelé tyto benefity, které se platí ze zisku (zvýhodnění je na straně příjemce) budou vyplácet dál. Má to smysl?