Chronické záněty trápí až 99 % celé populace. Jejich negativní vliv na zdraví snižuje i prevence

Praha 4. května 2023 (PROTEXT) – Článek je součástí podcastu ŽIVOTOZPRÁVY od Pilulka.cz, ve kterém se věnujeme zdraví a zdravému životnímu stylu. Celý podcast si můžete poslechnout na všech podcastových platformách a na Youtube.

Chronické záněty jsou jednou z velmi rozšířených civilizačních chorob současnosti a představují rizikový faktor pro naše zdraví. V lidském těle jsou ve zvýšené míře nenápadně přítomné celý život. Na rozdíl od akutních zánětů např. při podvrtnutí kotníku je nedokážeme vizuálně identifikovat, špatně se měří i sledují. Pokud jsou záněty zvýšené dlouhodobě (chronicky), opotřebovávají nadměrně tkáně a zvyšují šance jejich degenerace. Naruší se citlivá tělesná rovnováha a projeví se především v podobě kardiovaskulárních chorob, rakoviny různého typu nebo degenerativních onemocnění (Alzheimer apod.), ale i cukrovky.

„V současné moderní společnosti se chronický zánět objevuje u drtivé většiny lidí. Vyskytuje se až u 98 či 99 procent populace. Vzácněji tak najdeme jedince, kteří jím chronicky netrpí. Většinou jde o lidi žijící dlouhodobě v přírodě, co nemají vysokou úroveň stresu,“ uvádí biohacker a instruktor chladové terapie Libor Mattuš. Právě každodenní zvýšený stres, nevhodné a prozánětlivé složení stravy, nedostatek spánku, absence pohybu, vliv životního prostředí i různé životní návyky jsou v dlouhodobé kombinaci jeho podporovatelem.

Přitom lidské tělo vybalancovanou míru chronického zánětu pro svůj dobře fungující imunitní systém potřebuje. Problém nastává při jejím zvýšení kombinací výše uvedených faktorů. Žijeme totiž v prostředí, kdy náš imunitní systém je ve stavu takzvané chronické aktivace. „Pořád má pohotovost. Je to stejné jako u hasičů, když někde hoří, vyjedou. Hasičská jednotka musí fungovat nepřetržitě. Jenže náš imunitní systém toto postupně unaví, protože pořád musí něco řešit, neustále je nadměrně zatížen. Můžeme si to zjednodušeně představit jako ohníčky, které pomalu spalují tkáň, tělo se unavuje, nahlodává ho to,“ vysvětluje Libor Mattuš.

Jak zabránit tomu, aby se ohníčky v našem těle, obrazně řečeno, rozhořely ve vážné nemoci? V první řadě bychom jim měli předcházet prevencí, stejně jako u jiných chorob. Naplánovat si vyšetření, které nám ukáže, jak jsme na tom s chronickým zánětem, až na důchod, je opravdu hazard s vlastním zdravím. Doporučují se pravidelná roční až dvouroční testování, byť někdy za cenu vlastních investic v řádu tisícikorun (ale do svého zdraví!). „Pokud máme v pořádku poměr esenciálních mastných kyselin Omega 6 ku Omega 3, tak se úmrtnost uvedených nemocí snižuje o 70 %,“ dokládá výhody prevence Mattuš.

Základem je mít pod kontrolou svoji stravu. Přípravu jídla (například do krabiček na druhý den) bychom měli zvládat sami, vše by mělo projít našima rukama a očima. Nemusí jít nutně o samé bio, ale preferovat raději maso a zeleninu od prověřených farmářů. Když není zbytí a musíme se stravovat jinde, je dobré vyhýbat se smaženým jídlům z fast foodů. Mít v jídle raději více tuku než cukru. Dbát na pravidelný přísun minerálů důležitých pro celkový metabolismus (např. hořčíku), když jsme v permanentním stresu a máme jejich deficit.

Zní už to možná jako klišé uvedené ve všech radách pro zdraví, ale fyzický pohyb i tady pomáhá. Vyladí funkci imunitního systému, aby pracoval, jak má. „Přiměřený pohyb nás drží na úrovni, ve které potřebujeme modulovat imunitní systém ‚do latě‘. Nesmí ho být ani moc, ani málo. Extrémní námaha, když např. ujedete 800 km na kole za 8 dní v horském terénu, tak to je naopak prozánětlivá, nikoli protizánětlivá pohybová aktivita,“ upřesňuje Libor Mattuš, že všeho, včetně pohybu, má být při eliminaci chronických zánětů přiměřeně.

S pohybovými aktivitami v tažení proti chronickým zánětům souvisí i metody biohackingu, kterými si během každého dne můžeme pomoci. Libor Matuš říká, že to jsou vlastně triky (bio hacky), jak chronický zánět každodenně snižovat: „Takové ty úplně normální věci, kterými si zlepšujeme naši realitu. Vlastně vše, co nás v průběhu dne nabíjí nebo posouvá dál. Může to být i jen to, že si dáte kávu. Otevřete na sebe okno, krátce si zacvičíte, prodýcháte se, máte ranní rituál nebo i večerní meditační.“ Libor Mattuš je zastáncem i postupného zapojení chladové terapie. Klidně začít jen ponořením rukou do chladné vody než hned skákat do ledového jezera.

Doporučuje také, s ohledem na to, že se jedná o pomoc pro náš energetický metabolismus, vhodné doplňky stravy. Ve svém portfoliu je nabízí také e-shop pilulka.cz. „Já jsem velký fanoušek doplňků stravy vycházejících z nezávislých vědeckých studií. Sám jsem to řešil už v roce 2010 v době svého prvního vyhoření a extrémního přetrénování, kdy jsem v tomto stavu nastoupil na vysokou školu. Dá se přes ně řešit např. právě vyváženost již zmiňovaných kyselin Omega 6 a Omega 3, jejichž nejprotizánětlivější poměr by měl být dva ku jedné,“ dodává Libor Mattuš.

Kdo je Libor Mattuš – biohacker, instruktor chladové terapie a dechových cvičení, jemuž se též přezdívá ledový muž. Je certifikovaným neuro-jazykovým koučem, trenérem silového a kondičního cvičení, instruktorem a milovníkem bojových systémů, se kterými má 18leté zkušenosti. V rámci biohackingu se věnuje primárně dechu a chladové terapii.

O Pilulce

Pilulka je největší on-line lékárna v České republice a na Slovensku. Společnost založili bratři Kasové se záměrem významně se podílet na digitalizaci a modernizaci evropského lékárenství 21. století.

Zákazníci na Pilulka.cz najdou vše pro zdravý životní styl. Od léků a doplňků stravy přes produkty pro rodiče a miminka až po elektroniku. Jednou z velkých výhod on-line lékárny je doručení v ten samý den přes vlastní kurýrní službu Pilulka Expres nebo do výdejních Pilulka Boxů. Díky pestrému sortimentu a mobilní aplikaci Pilulka je nákup jednoduše pohodlný.

Kontakty pro média:

Daria Zverevska, Pilulka

daria.zverevska@pilulka.group

https://www.pilulka.cz/pro-media