Hotelnictví v Praze a celém Česku zažívá propad
Z kdysi premianta středoevropského hotelového trhu se během zimy dostala Praha na poslední místo a březen tento trend bohužel prohloubil. Obsazenost ubytovacích zařízení ČR a Prahy byla nejslabší se srovnatelnými městy regionu. Ještě varovnější jsou stagnující ceny za pokoj, kdy meziroční nárůst o 12 až 13 % zdaleka nepokrývá inflaci. Například Bratislava dosahuje 30% růst, Varšava 23,9 % a Vídeň 25,8 procenta. Vyplývá to z aktuální zprávy výzkumné společnosti Smith Travel Research (STR).
„Pozice českých hotelů i Prahy oproti sousedním zemím a metropolím stále více zaostává.
Březen tak potvrdil zimní volný pád kdysi výkladní skříně středoevropského prostoru v segmentu hotelnictví. Vídeň poráží naše hlavní město o třídu a nově se Praha propadá i pod Budapešť, a dokonce i pod Bratislavu, a to jak v obsazenosti, tak v ceně,“ říká Jaroslav Svoboda, majitel skupiny Czech Inn Hotels.
Praha (spolu s Varšavou) dosahuje již nejhorších cen i v absolutních hodnotách – nejde tedy o situaci, že by Praha rostla pomaleji z vyššího základu a okolní metropole ji dohnaly.
Varující je rovněž fakt, že tento mírný nárůst ceny (nárůst trhu) českých hotelů se porovnává s březnem 2022 – tedy s měsícem, kdy se hotelový trh teprve velmi zvolna probouzel po covidové pauze.
Určitou nadějí může být úspěšný (dubnový) velikonoční prodloužený víkend, který dle předběžných odhadů dopadl především v pražských hotelech výborně. Jestli se ovšem jedná o změnu trendu a nadechnutí českého trhu, či jen krátkodobý výkyv, ukáží dubnové výsledky. „Přichází jaro, Velikonoce odstartovaly hlavní turistickou sezónu,“ říká Svoboda. „To je samo o sobě vždy pozitivní moment a celý rok se bude hodnotit podle hlavní sezóny. Nicméně systémové faktory: nejdražší energie v Evropě, extrémní růst cen potravin, neřešení a odsouvání problémů Airbnb, nesmyslně vysoký počet hotelů v Praze… to vše bude tížit české hotely dál. Naše čísla jsou výrazně nad trhem, ale celková situace odvětví se nás pochopitelně dotýká.“