Mladí lidé prý chtějí investovat. Že by to nebylo tak zlé?
My starší máme představu, že dnešní mladí lidé se chtějí hlavně bavit, cestovat a zachraňovat planetu či menšiny, zatímco na finanční budoucnost nemyslí. Trochu jí narušuje aktuální průzkum pro společnost Fondee, podle něhož chce polovina z nich investovat, a dokonce z velké části pro zajištění na důchod.
Průzkum se týkal lidí do 26 let. Upřímně řečeno, naše generace asi v tomto věku na stáří nemyslela. Věděli jsme, že to jednou přijde a že bychom si spořit měli. Ale aspoň mě osobně přišlo, že kdybych to řešil už v takto mladém věku, tak bych jako by přeskakoval to, co je ještě přede mnou. Jako bych se rouhal a myslel na něco jiného, než abych ten krásný život pořádně vytěžil. Zkrátka, že bych mohl naplnit ono čínské přísloví: „Dříve než se zítřek stane včerejškem, lidé často přehlédnou šance, které jim nabízí dnešek.“
Dlouhá léta platilo, že zatímco my, pamětníci 90. let jsme privatizační, korupční a tunelářské skandály považovali za hlavní překážku, aby obyvatelé Česka investovali, ti mladí už ani nevědí, co to investice či akcie jsou. Ještě před pár lety znali leda tak nemovitosti, kryptoměny a možná spořící účet.
Jenže pak přišel trvalý růst na trzích, jednoduchost v přístupu (kdopak by si v 90. letech myslel, že budeme moct nakupovat napřímo, v reálném čase, online z domova a bez makléře) a spousta volného času během covidu. Mnozí mladí začali investování brát jako zábavu, samozřejmě se všemi riziky s tím spojenými. Že prodělají kalhoty a že utečou, až to začne padat.
Zatím se tak podle obchodníků neděje. To spíš si někdo natloukl s kryptoměnami, než že by zdrhnul po pádu akcií.
Podle ČTK vnímá polovina respondentů do 26 let investování jako standardní způsob, jak se starat o své peníze. Většina by uvítala, kdyby je škola naučila investovat a oni tak mohli vzít své finance do vlastních rukou.
Jako hlavní důvod pro investování v průzkumu Fondee 66 % uvedlo, že chce ochránit své peníze před inflací. Polovina označuje za důvod zajištění důstojné budoucnosti, 39 % se pak snaží zhodnocovat své prostředky, protože se nemůže spolehnout na důchod od státu, uvedla agentura.
39 % se snaží zhodnocovat peníze, protože se nemůže spolehnout na důchod od státu
Podle průzkumu se 65 procent snaží každý měsíc ušetřit peníze a dát je stranou. Nejvíc je jako investice lákají akcie.
Jestli to ti mladí, myslí vážně (protože jsou rozdílné věci odpovídat v průzkumu, myslet to vážně, a ještě něco jiného je to opravdu dělat nebo udělat), je to nejlepší zpráva za posledních několik měsíců. Ne kvůli samotnému kapitálovému trhu, ale kvůli ochotě myslet na budoucnost. Ještě je otázka, nakolik ta generace sněhové vločky při své ne velké ochotě pracovat bude spořit nejen chtít ale také moci. Ale o tom zase jindy. Pro dnešek zůstaňme u optimismu. Budeme ho potřebovat.