Průmyslová výroba v lednu přimrzla
Průmyslová produkce v lednu meziročně reálně klesla o 1,4 procenta. Ve srovnání s prosincem byla nižší o 2,7 %. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 1,6 procenta.
Průmyslová produkce meziročně klesla poprvé od dubna předchozího roku. „Ani dvouciferný růst ve výrobě motorových vozidel nedokázal převážit pokles ve většině dalších průmyslových odvětví. K poklesu také významně přispěla výroba elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, kde se projevily nadprůměrně vysoké lednové teploty,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. „Pětinový meziroční pokles produkce zaznamenala odvětví výroba chemických přípravků a výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství, kde je ochlazení produkce znatelné již delší dobu. Tento trend potvrdil i pokles hodnoty nových zakázek,“ dodává Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v lednu 2023 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 1,6 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o 3,5 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 13,6 procenta. K tomuto mírnému růstu nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení, výroba elektrických zařízení a výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení. Ve výrobě motorových vozidel byla hodnota nových zakázek na meziročně srovnatelné úrovni.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v lednu 2023 meziročně snížil o 0,8 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v lednu 2023 meziročně vzrostla o 11,9 procenta.
„Pokles průmyslové produkce představuje pro trh velké zklamání, protože ekonomové v průměru čekali růst o 2,3 procenta. Z mého pohledu bylo ale očekávání trhu přehnaně optimistické,“ říká Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group. „Netuším, proč by měl průmysl za stávajících podmínek růst. Obávám se, že se u některých ekonomů v jejich očekáváních odráží přání, nikoliv racionalita.“
Nejvýraznější pokles nastal ve výrobě základních kovů, chemických látek či výrobě a rozvodu elektřiny. Rostla jen výroba aut.
„Zajímavé je, že roste hodnota nových zakázek. Je s podivem, že zahraniční zakázky klesají o 3,5 procenta, zatímco domácí o 13,6 procenta. To ukazuje, že je na tom domácí ekonomika lépe než zahraniční. Je ale pravdou, že to může do určité míry zkreslovat silná česká koruna. Ta topí zájem o české zboží v zahraničí,“ říká Pikora.
Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v prosinci 2022 v EU27 meziročně klesla o 0,4 %. Největší meziroční pokles zaznamenalo Slovensko (o 13,1 %) a Estonsko (o 11,5 %). Výkon německého průmyslu klesl o 2,9 %. Naopak nejvíce vzrostl dánský průmysl (o 26,1 %) a maltský průmysl (o 17,1 %). Český průmysl zaznamenal meziroční růst o 5 procent.