Austenitická ocel z Stainless Europe
Austenitická ocel obsahuje až 0,15% uhlíku a minimálně 16% chrómu. Důležitým doplňkem je také minimálně 6% niklu, který v kombinaci s dalšími prvky zajišťuje oceli odolnost vůči korozi s trvalou austenitickou strukturou, kterou si udrží při všech teplotách. Čím vyšší je obsah legujících přísad, jako je chrom a molybden, tím vyšší je odolnost vůči korozi. Na trhu je pozorována největší světová poptávka po austenitických nerezových ocelích. Tento druh představuje přibližně 70% celkové produkce nerezové oceli. Vlastnosti, díky kterým jsou austenity tak oblíbené, jsou nejvyšší odolnost vůči korozi, dobrá plastická deformovatelnost, tažnost a svařitelnost. Mají jednofázovou strukturu, která vytváří nejpříznivější podmínky pro vznik pasivního stavu a pro zachování jeho trvanlivosti.
Nejběžnější slitiny obsahují 18% chrómu a 10% niklu, běžně označované jako 18/10.
Superaustenitická nerezová ocel má vyšší obsah legujících prvků a vykazuje zvýšenou odolnost v agresivním prostředí. Typickým příkladem jsou slitiny jako 904L nebo také 254SMO, které díky vysokému obsahu molybdenu (přes 4% a přes 6%), niklu a přídavku dusíku vykazují vynikající odolnost vůči chloridům způsobujícím důlkovou korozi.
Austenitická ocel se nejčastěji používá v prostředí s vysokou teplotou, vlhkostí, vysokým mechanickým zatížením a jinými agresivními podmínkami. Používá se v chemickém a petrochemickém průmyslu, konstrukci letadel, železničních a lodních konstrukcí, stavebním inženýrství nebo při výrobě domácích spotřebičů.
Mezi nejoblíbenější a široce dostupné třídy austenitické oceli na trhu patří: EN 1.4301/1.4307 (AISI 304/304L) i EN 1.4401/1.4404 (AISI 316/316L).
Třída 304
Třída 304L
Typ 304L je třída oceli s nižším obsahem uhlíku než typ 304 a je vhodná do těžkých korozních podmínek. Typ 304H se naproti tomu vyznačuje vyšším obsahem uhlíku než ostatní třídy a používá se v prostředí se zvýšenou teplotou.
Oceli této skupiny jsou nemagnetické. Vyznačují se snadností výroby, čištění a mají také estetický vzhled. Vysoký obsah chrómu činí materiál výrazně odolným vůči korozivním a oxidačním činidlům. Díky vynikající vhodnosti pro plastické zpracování a svařování se tato třída používá v mnoha průmyslových odvětvích.
Třída 304 se běžně používá v potravinářském průmyslu díky své chemické inertnosti při styku s potravinářskými výrobky a také při styku s detergenty pro čištění produktů. Není náchylná ke korozi vlivem kyselin obsažených v potravinářských produktech. Popsaná třída oceli se používá v oblastech, jako jsou: skladování a zpracování potravinářských výrobků, dodávky potravin, skladovací nádrže, pivovarnické prvky, vybavení gastronomických objektů, komerční kuchyňské spotřebiče a náčiní. Ocel se také používá k výrobě nemocničních zařízení, zařízení v chemickém inženýrství. Tato třída se také používá k výrobě výměníků tepla, chemických nádrží, potrubí nebo v pivovarnictví.