Spotřebitelé si sedí na penězích, tržby v maloobchodu propadly hlouběji, než se čekalo
Meziročně se tržby v maloobchodě v prosinci snížily reálně o 7,3 %, meziměsíčně klesly o 0,7 procenta. Za celý rok 2022 se tržby v maloobchodě meziročně snížily o 3,6 procenta. Ve své pravidelné zprávě o tom dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
Meziroční pokles tržeb překonal očekávání tržních analytiků, který se pohyboval kolem 3 procent, po sezónním očištění 1,7 procenta.
Tržby za potraviny v prosinci proti listopadu minulého roku klesly o 1,4 % a za nepotravinářské zboží o 1 procento, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 2,8 procenta.
Meziročně se maloobchodní tržby v prosinci snížily reálně o 7,3 %, v tom za potraviny klesly o 10,2 % a za nepotravinářské zboží o 7,5 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 5,6 procenta.
„Na meziročním poklesu tržeb v maloobchodě v prosinci se podílel prodej potravin i nepotravinářského zboží. Tržby těchto odvětví klesaly nepřetržitě již osmý měsíc v řadě, přičemž pokles tržeb potravin se ještě prohloubil a zaznamenal nejnižší hodnotu od roku 2001, tedy od začátku zjišťování. Pohonné hmoty po sedmi měsících soustavného poklesu vykázaly v prosinci meziroční růst tržeb,“ říká Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.
Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost klesly o 11,4 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 10,1 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 4,8 %, s kosmetickými a toaletními výrobky o 0,8 % a s oděvy a obuví o 0,7 procenta. Naopak rostly tržby v prodejnách s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 3,9 procenta. Tržby za potraviny klesly ve specializovaných prodejnách o 11,6 % a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 10,1 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 10,2 procenta. Internetovým a zásilkovým obchodům2) se tržby snížily o 10,6 procenta.
Farmaceutické a zdravotnické zboží je ve vysoké míře pro spotřebitele nezastupitelné. Zvýšení tržeb tak jde především na vrub zvyšování cen jejich dodavatelů.
Tržby za prodej a opravy motorových vozidel reálně meziměsíčně vzrostly o 0,7 procenta. Meziročně se tržby zvýšily o 0,3 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) vzrostly o 2,6 %, naopak za opravy motorových vozidel klesly o 6,7 procenta.
Za čtvrté čtvrtletí se maloobchodní tržby snížily reálně meziročně o 8,7 %, v tom tržby za nepotravinářské zboží klesly o 9,7 %, za potraviny o 8,9 % a za pohonné hmoty o 2,1 procenta. Za prodej a opravy motorových vozidel se tržby snížily o 1,2 procenta.
„Za celý rok 2022 se tržby v maloobchodě snížily o 3,6 %, v tom za potraviny klesly o 5,1 %, za nepotravinářské zboží o 2,9 % a za pohonné hmoty o 1,5 %. Za prodej a opravy motorových vozidel se tržby snížily o 4,2 procenta,“ dodává Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.
„Fenomén snížení útrat není otázka jen českých spotřebitelů, ale stejný obrázek vidíme prakticky ve všech zemích. Tempo zdražování u nás sice polevuje, ale ceny jdou stále nahoru, jen pomaleji,“ komentuje Tomáš Volf, analytik společnosti Cetfin. „Důvody pro slabou poptávku domácností i firem jsou především vysoké ceny a také nejistota z toho, co přijde. Obava o budoucí příjmy v situaci, kdy spotřebitelé slyší, že nezaměstnanost bude stoupat, je logická a Češi se chovají správně když racionalizují své výdaje a nákupy dražších věcí odkládají.“
Pokles maloobchodních tržeb překvapil tržní analytiky. Ti očekávali v prosinci stagnaci nebo mírný růst proti listopadu. „Nálada spotřebitelů sice zůstala i v závěru roku pesimistická, oproti listopadu se ale dostavilo zlepšení očekávání budoucího vývoje cen a vlastní finanční situace. Domníváme se, že zklidňující psychologický efekt mělo i zavedení vládních opatření ke zmírnění dopadu cen energií,“ napsal ve svém komentáři Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank. Asi má pravdu, ale k přetažení maloobchodních tržeb do plusu zlepšení očekávání obyvatel nestačilo.