Češi utráceli méně a ještě méně utrácet budou
Maloobchodní tržby se meziročně snížily reálně o 8,7 %, v tom za nepotravinářské zboží klesly o 9,6 %, za potraviny o 9,2 % a za pohonné hmoty o 2,1 procenta.
Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel snížily v listopadu reálně o 0,3 %, přičemž za potraviny klesly o 1,4 %, naopak za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty vzrostly shodně o 0,3 procenta.
„Pokles tržeb maloobchodu v meziročním srovnání pokračoval i v listopadu. Oproti předchozímu měsíci se však pokles zmírnil u prodeje pohonných hmot a nepotravinářského zboží, u prodeje potravin se pokles tržeb naopak prohloubil,“ říká Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.
„Meziroční růst zaznamenaly jen tržby specializovaných prodejen s kosmetickými a toaletními výrobky, ostatní hlavní sortimentní typy specializovaných prodejen s nepotravinářským zbožím vykázaly pokles tržeb. Pokles vykázaly i prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím, kterým v předchozích 19 měsících tržby meziročně rostly,“ dodává Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.
Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost klesly o 12,0 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 10,9 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 8,4 %, s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 5,8 % a s oděvy a obuví o 5,1 %. Naopak rostly tržby v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky o 2,8 procenta. Tržby za potraviny klesly ve specializovaných prodejnách o 13,6 % a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 9 procent. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 2,9 procenta. Internetovým a zásilkovým obchodům se tržby snížily o 9,8 procenta.
„V nejbližších měsících se situace nezlepší. Češi budou nejspíš utrácet méně vlivem rostoucí nezaměstnanosti, stále vysokých cen a především horšící se ekonomické situace obecně. Hlavní roli v omezování se ve spotřebě bude hrát obava o budoucí příjmy, protože nezaměstnanost se může vyhoupnout až k 5 procentům,“ říká Tomáš Volf, analytik společnosti Citfin. „Statistika meziročního srovnání se zlepší v květnu, kdy začne hrát ve prospěch maloobchodních tržeb nízká srovnávací základna s rokem 2022. Výsledkem však bude pouze ono srovnání s předchozím rokem, takže vykazovaná čísla mohou vyznívat lépe, ale situace Čechů se nijak zvlášť nezmění. Ti stále budou muset velmi přehodnocovat, za co budou utrácet. První na řadě v odsunu na lepší časy je pochopitelně zboží financované úvěrem a obecně zboží luxusní či drahé.“