Letošní Dobršská brána zvýrazní především zvuk trubky
Dobrš (Prachaticko) 8. července (PROTEXT) – Mezinárodní hudební festival navazuje a zapadá do celosvětového trendu hledání nových souvislostí mezi tradiční, klasickou a soudobou hudbou a vytváří tak svým charakterem jedinečnou hudební událost, která by na české hudební scéně těžko našla srovnání. Dobršská brána pokračuje ve své tradici a ambicích představit v každém roce na festivalu v jižních Čechách kromě českých i další přední evropské a světové hráče na konkrétní nástroj, kteří v Česku převážně dosud nevystupovali. Letní festival se zaměřuje vždy na konkrétní nástroj. V loňském roce to byly bicí, v letošním, šestém ročníku upoutá především zvukem trubky.
Večer prvního dne festivalu završí finský trumpetista a skladatel Verneri Pohjola, který je uznáván jako vznikající jazzová hvězda. Je přírodní síla, bezesporu obrovský talent a hudebník s vůdčím a osobitým hlasem, který do své hry dokáže vnést vřelost a klid a zároveň pulzující intenzitu. V květnu 2020 vydal album The Dead Don’t Dream, které spojuje práci na jeho předchozích třech albech s naprostou soudržností, individualismem a kreativitou. Album, představené právě na Dobršské bráně, je umělecké dílo, sestavené ze všech vlivů, které formovaly Verneriho dosavadní život. Je tu rovnováha barev, světla a dynamiky, hluboký smysl pro spolupráci. Jeho hudba vyvažuje svobodu a kompozici, výraz a hlas. Je to definující umělecké dílo pro Verneriho, pro finskou kulturu a prohlášení o záměru umělce ponořeného do světa evropského jazzu.
Mezi vrcholy druhého festivalového dne se jistě zařadí zázračná hvězda Andrea Motis z Barcelony, půvabná jazzová zpěvačka a trumpetistka, která přijíždí na festival, aby se podělila o svůj úžasný talent na trubku a vokál v doprovodu vlastní kapely, a především aby představila nové album Loopholes. V tomto albu se Andrea vzdálila ze své komfortní zóny a rozhodla se pustit do zvuků a barev, které vždy patřily k jejím hudebním preferencím, jako je funk, elektrický jazz a neo-soul. Ve dvanácti skladbách Motis zazpívá v katalánštině, své mateřské řeči, a také ve španělštině, portugalštině, angličtině a němčině, a svůj hlasový projev komentuje střídavě – natrénovaný na oba nástroje – na trubku nebo saxofon.
V sobotní večer se milovnicí skvělé hudby mohou zaposlouchat také do skladeb dalších čtyř improvizujících hudebníků, patřících k nejlepším ve svém oboru. Markus Stockhausen, vítěz Echo Jazz, který je považován za jednoho z nejlepších trumpetistů na světě, na tomto koncertu představuje novou sestavu s klavíristou Jeroenem van Vlietem a nové trojalbum Tales.
Mezi další hvězdy festivalu budou bezesporu patřit slovensko-česká dvojice Oskar Török & Michal Rataj. Trumpetista a zpěvák Oskar Török je jedním z nejvýraznějších jazzových trumpetistů své generace. Vedle hraní ve své domácí vysoce ceněné kapele Vertigo je členem kapely Čikori Ivy Bittové a působí i na mezinárodní scéně jako člen polské kapely Wojtek Mazolewski Quintet. Nové duo Michala Rataje a Oskara Töröka se pokouší ustanovit ještě hlubší interakci mezi virtuózním dechovým nástrojem a širokou paletou současné interaktivní elektroniky. Jejich hudební slovník se rozpíná od elektronického ambientu přes názvuky klubové elektroniky až po různé polohy současného jazzu a akusmatické hudby.
Trumpetistka, dirigentka a skladatelka Štěpánka Balcarová je důležitou osobností současné české jazzové scény. Štěpánka je držitelkou dvou Cen Anděl v jazzové kategorii a dvou dalších nominací na tuto cenu. Na festivalu se představí v nově vzniklé česko-polská formaci se svými autorskými kompozicemi.
Mezinárodní kvartet tvořený českým trumpetistou Jiřím Kotačou, oceňovaným trumpetistou a skladatelem, švédským kytaristou Alfem Carlssonem a slovenskou rytmickou sekcí, tedy kontrabasistou Peterem Kormanem a bubeníkem Kristiánem Kurucem, mísí v tvorbě vlivy lyrické skandinávské hudby a moderního jazzu se špetkou moravského a slovenského folkloru, což přináší unikátní zvuk, kladoucí důraz na pestrost, silné melodie a propojování odlišných hudebních tradic a kořenů. Jinak tomu nebude i v případě jejich koncertu na Dobršské bráně.
Jeden z nejlepších současných trumpetistů Miroslav Hloucal vytvořil kvartet s legendou českého jazzového klavíru Emilem Viklickým. Na pódiu se zároveň setkají tři generace hudebníků, jelikož kapelu dotváří ještě kontrabasista Josef Fečo a mladý bubeník Martin Fečo.
Hudba kvartetu se skládá zejména z autorského repertoáru obou protagonistů a také převzatých kompozic jazzových velikánů – tzv. standardů. Celý festivalový koncert bude v duchu moderního jazzu a jazzového mainstreamu.
Na festivalu již tradičně dostávají příležitost mladé evropské jazzové talenty. A sem právem patří německý trumpetista a skladatel Jakob Bänsch. Specialitou jeho vlastní hudby je zvuk velmi blízký klasické hudbě v kombinaci s energií a virtuozitou Bebopu a Modern Jazz. Na festivalovém venkovním podiu se setká v duu s dalším německým talentem, pianistou Nikolasem Roeverem.
Malá pošumavská vesnička Dobrš s bohatou historií a mnoha památkami nabízí už za nedlouho ve středoevropském prostoru prestižní, v celém světě vyhledávané hudebníky, hrající experimentální současný jazz, klasickou i popovou hudbu.
Festivalová pódia objeví návštěvníci již tradičně v zámeckém areálu, gotickém kostele nebo před románskou zvonicí. Příležitost pro nečekaná hudební setkání a nefalšovanou improvizaci pak dává sál historického hostince na místní návsi.
Musíte vidět Dobrš a můžete slyšet nepoznané. Dobršská brána přináší do Pošumaví magickou hudbu. Vstupte do ní ve dnech 19. a 20. srpna i vy!
Více informací naleznete na webových stránkách www.dobrsskabrana-fest.cz.
Kontakty:
programový ředitel, dramaturgie, hudba
Ivo Kraml: info@dobrsskabrana-fest.cz
tisková mluvčí, PR, marketing
Květa Ćulejová: production@dobrsskabrana-fest.cz
Sdružení pro obnovu Dobrše, z.s. (pořadatel festivalu) Dobrš č.p.1
384 73 Stachy
e-mail: info@dobrs.cz
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.