Tři, dva, jedna, pionýrské tábory startují
Praha 1. července (PROTEXT) – Celoroční práce všech, kteří připravují letní pionýrské tábory, právě vrcholí. Někde se ladí ještě pár detailů, ale jinak jsou tábořiště připravena na to, až přijedou děti a mohly tu zažívat nová táborová dobrodružství, která pro ně vedoucí a instruktoři přichystali.
„Věřím, že našich letošních 345 táborů je připravených na 100 % a přibližně 15.600 dětí si je užije naplno. Naše značka ‘Opravdu dobrý tábor’ – která pionýrské tábory provází už roky, je založena na odpovědnosti, kvalitě, otevřenosti a spolupráci s rodiči,“ připomíná předseda Pionýra Dušan Pěchota. Jedním dechem k tomu dodává, že před organizátory letošních táborů stojí několik výzev.
Pionýři tábory nezdražují
Ta první je finanční. „Rozpočet tábora se většinou sestavuje už v lednu, tedy před vydáním přihlášek na tábor. A i když se v současné situaci ceny mění v podstatě ze dne na den, snažíme se, aby nedošlo k další finanční zátěži rodin a nastavené ceny táborů se buď vůbec nezvyšují, anebo zvyšují pouze minimálně. Organizátoři hledají jiné cesty, jak získat finance na pokrytí zvýšených nákladů a zachovat kvalitu táborů, na kterou jsme my, rodiče i děti zvyklí.“ Jedním z důvodů, proč není navyšována cena pro účastníky, je fakt, že po personální stránce jsou pionýrské tábory převážně zajišťovány dobrovolníky, a nevznikají tak další náklady v podobě mezd.
Cílem je návrat k normálu
Kromě finanční výzvy čeká organizátory táborů další výzva – lidsko-psychologická. Všichni si uvědomují, že se na dětech, ale i vedoucích, poslední dva roky „covidové roky“ výrazně podepsaly. Jak se k dětem máme chovat, radí psycholožka Magdaléna Zemanová z Rokycanska. „Návrat k normálu není pro nikoho snadný. Na táborech můžeme dětem pomoci tak, že budou mít pravidelný režim, který v době pandemií a distanční výuky kolikrát chyběl, dáme jim prostor k setkávání, povídání a dovolíme jim zažít normální svět. Netlačme na ně, nenuťme je, aby se děti vzdaly některých návyků z dob pandemie, nevíme, čím si prošly a proč to takto na ně zapůsobilo,“ upozorňuje Magda, která má sama dlouholeté zkušenosti jako táborová vedoucí.
Po dvou náročnějších covidových letech platí pro tábory podmínky jako v letech dávno minulých – nejsou žádná omezení a pravidla byla známa dlouho dopředu. To pořadatelům moc pomohlo a patří za to poděkování institucím, které mají stanovení podmínek na starosti. „Přesto si dovolím připomenout, že covid nezmizel a je potřeba s ním nadále počítat. Zvýšené hygienické požadavky na pionýrských táborech zůstávají,“ dodává předseda Pionýra Dušan Pěchota.
Spokojené děti – spokojení rodiče
Třetí výzva není pro zkušené organizátory příliš velkým oříškem – spokojené děti. „Není nic hezčího než vidět, že si děti tábor užívají a budou chtít jet znovu. Na letošní tábory už se těším – na nové tváře a jak budou děti reagovat na připravený program,“ říká Natálie Jandová, vedoucí z Pionýrské skupiny Safír Kdyně, která na tábory jezdí od svých osmi let. Program, který vedoucí a instruktoři pro děti připravují, je pestrý. Děti získávají tábornické dovednosti, hrají různé hry a soutěže. To všechno bývá na většině táborů propojené celotáborovou hrou, díky níž se účastníci přenášejí do jiných světů, historických období nebo příběhů, které znají z knih.
„Tábory přinášejí dětem zážitky na celý život a my všichni, kteří tábory organizujeme, věříme, že se je prožitá dobrodružství potěší i obohatí, a v konečném důsledku tím přispějeme i k pohodě a klidu rodičů. I to vnímáme jako náš cíl, byť ne prvotní,“ uzavírá Dušan Pěchota.
Více informací o projektu Opravdu dobrý tábor včetně osvědčeného Osmera a také video s tipy pro rodiče „Jak na tábor“ najdete na webu dobrytabor.cz.
.