Medvědi jsou na trhu již docela dlouho, vyhlídky na obrat jsou zastřené
Platformy typu Facebook a Twitter jsou nyní velmi vděčné téma. Hlavním důvodem je jejich marketingové pokrytí vyvolané největším reklamním mágem poslední doby Elonem Muskem. Na druhou stranu akciovým investorům, kteří se zabývají jednotlivými akciemi, nejsou neznámé poklesy ceny akcií například mateřské společnosti Facebooku a Instagramu, společnosti Meta. Po brutálních propadech, které trvají již déle než rok, přistoupily mnohé z těchto technologických gigantů na snižování nákladů. Zda toto pomůže, aby v příštím roce byla obnovena důvěra investorů v potenciál těchto společností, se teprve uvidí. Očekávat ale zvyšování zisků na širokém akciovém trhu asi nelze ani v roce 2023.
Trhy byly skutečně ovládnuty medvědy. Poklesy byly takové, že jsou stále o 20 a více procent níže oproti maximům z roku 2021, resp. 2022. Aktuální (ke dni 15. 12. 2022) situace je na S&P500TR taková, že trh je nad hranicí 20% poklesu, ale slovy technické analýzy se nachází již celý jeden měsíc v pohybu do strany.
Index Nasdaq 100 je složen z amerických a mezinárodních společností, které jsou na americké burze obchodovány. Jsou v něm obsaženy americké a mezinárodní velké firmy z nefinančních sektorů. Samotný poskytovatel tohoto indexu tvrdí, že má kladnou korelaci s již výše představeným S&P500. Velký podíl technologických firem je totiž samozřejmě v indexu S&P500. V listopadu 2022 je součet podílů firem ze sektorů IT, Health Care a Consumer Discretionary na více jak 50 % indexu. Tento podíl je nižší, než byl v minulém roce, kdy například tržní kapitalizace Alphabet (Google) byla přibližně o polovinu vyšší, než je tomu nyní.
přívaly finančních prostředků umožňovaly investovat do projektů, které se ukazují zcela zbytečnými
Postřižiny – od nákladů a zbytečností
A toto je právě ten hlavní argument, proč se nyní stávají technologie zajímavějšími – jejich ceny propadly. Stále není jasné, kdy začne růstový trend, ale důležité je, že tyto firmy ve druhé polovině roku 2022 propouštěly a osekaly náklady. Situace je donutila vrátit se k podstatě věci, tedy ujasnit si, na čem jejich obchodní modely stojí a kde generují zisky. Tyto oblasti jsou nyní posilovány na úkor „šílenství“ posledních roků, kdy jim přívaly finančních prostředků umožňovaly investovat do start-upů a projektů, které se ukazují být buď zcela zbytečné, nebo v lepším případě „vizionářské“.
Ceny akcií některých sociálních sítí klesly třeba za poslední rok o 80 procent. To vůbec neznamená, že jsou na tom firma špatně, naopak to v některých případech ukazuje, že se tyto firmy budou muset zaměřit na core-byznys.
Nedivme se, že se technologické tituly propadly. Jejich volatilita byla vždy vyšší. Podléhají mnohem snáze různým bublinám a zprávám o budoucnosti. Typickým příkladem jsou start-upy a typicky růstové firmy bez historie zisků – jsou terčem spekulantů, kteří se ženou za rychlým zbohatnutím a nehledí na aktuální ani minulé finanční výkazy takových společností.
Když se v roce 1982 objevil první mobilní telefon, byl to začátek období růstu akcií, které skončilo až rokem 2000. Profesor Shiller k tomu říká: „Používání mobilních telefonů představovalo tak dramatickou změnu v našich životech, že vytvořilo hluboký dojem technologického pokroku, což se pravděpodobně stalo i faktorem, jenž podpořil optimistický pohled na technologie a akciový trh.“ Podobným milníkem se zdál být také internet ve druhé polovině 90. let. Akcie vyrazily tak rychle nahoru, že trh NASDAQ od roku 1997 do roku 2000 ztrojnásobil svou hodnotu. Valuace se samozřejmě vzdálily zemskému povrchu.
Často jsou podobné objevy a inovace považovány za natolik slibné, že se velmi jednoduše vyvolá investiční horečka v určitém sektoru. Nicméně pokud firma nemá na danou technologii monopol, tak je docela těžké si představit, že dokáže promítnout plody nové technologie do zisků pro investory. Většina firem, které z internetu profitovaly, například eBay a Amazon, v té době ani neexistovaly. Boom na akciovém trhu tak byl vyvolán internetovou pohádkou, nikoliv hospodářskými výsledky. Než se firma etabluje, tak to chvíli trvá, a než se z ní stane stabilní a tradiční společnost, která je pilířem ekonomiky, tak to je další časový úsek, který nemůže být přeskočen.
Tak jako po všech minulých splasknutých bublinách i nyní jsou nebo brzy vzniknou firmy, které využijí svůj nápad a podaří se jim ho zúročit. Za 10 let budou hrát na trhu významnou roli, ale určit vítěze nyní je nemožné. A vsadit na jednu nebo několik málo karet z jednoho odvětví nebylo nikdy strategií dlouhodobého investora. To, že se nyní lze ohlédnout zpět a vidět minulé vítěze, nemůže být způsobem, jak vytvořit investiční strategii. Ale jistě to je dobrý základ pro argument, že na trhu má smysl být a investovat. Dlouhodobý plán je pak nutností. To, že třeba i pečlivě vybrané portfolio ztratilo část hodnoty, je zcela jistě nepříjemné (nikdo neinvestuje, aby ztrácel). Ale pokud má investor v osobním finančním plánu jasně nastavené cíle, plánuje na několik let dopředu, tak pohyby na trhu bude vnímat jinak než ten, kdo se žene za rychlým ziskem.
Stejně jako v roce 2019 zbohatli jedinci na bitcoinech a v roce 2021 vydělali investoři na technologickém sektoru, tak jsou samozřejmě vyhledávány zaručené a rychlé zisky i nyní.
Před medvědem se neprchá
Ceny na trzích kolísají a vždycky také budou, a právě s touto znalostí má být celý osobní finanční plán sestaven. Technologické akcie kolísají hodně a akcie sociálních médií ještě více. To, že se nyní ceny snížily, vytváří pro aktivního investora vhodný okamžik zvážit, zda má smysl doplnit do portfolia tituly, jejichž valuace jsou nyní mnohem příznivější, než tomu bylo před rokem. Zcela určitě není medvědí trh stavem, kdy by se měly pozastavovat pravidelné investice. Ba právě naopak, dodání levnějších titulů je jednoznačně doporučeníhodné. To, že se právě teď hovoří o konci sociálních sítí v podobě, jakou známe, je jistě důvodem k opatrnosti, ale není dostatečným argumentem k vystoupení z trhu nebo odsouzení celého investičního sektoru.
Stejně jako se sociální sítě, krypto a blockchain staly sexy tématem a trendem, tak i v budoucnosti se žhavé zaručené technologické novinky objeví a budou dělat na trhu turbulence a zmatek. Drobní investoři mají velkou představivost a promítají si do mnoha vynálezů nereálný potenciál dlouhodobých zisků. Sociální sítě jsou nyní bez debaty nedílnou součástí našich životů a téma je to nyní vlastně nudné. Jsou sice v propadech, ale protože jsou určitým způsobem dodávány do dalších běžných lidských činností (nakupování v e-shopu), tak nevidíme budoucnost technologických firem černě. Blockchain se pravděpodobně stane jedním z důležitých mechanismů, jak spolu budou komunikovat globální peněžní ústavy. Ovšem stejně tak může přijít něco jiného podobně revolučního, ale investoři k tomu nebudou mít pohádku, takže si takové inovace široký trh ani nevšimne.
jsou nebo brzy vzniknou firmy, které využijí svůj nápad a podaří se jim ho zúročit, ale určit vítěze nyní je nemožné
Akcie typu technology a social media jsou pod velkým tlakem. Do jisté míry to je optika, kterou vyvolal Elon Musk a jeho Twitter-story. Na všechny investiční příležitosti je třeba se dívat jako na potenciální dlouhodobou investici. Sociálních sítí je mnoho. Podíly v Twitteru již není možno na burze koupit, přešel totiž s velkým divadlem do soukromých rukou. Facebook, Instagram, WhatsApp a Messenger jsou pod hlavičkou mateřské společnosti META. Akcie YouTube také není možné samostatně pořídit, je to jedna z několika stovek aktivit společnosti Alphabet, pod kterou patří dále třeba Google. Sociální platforma Pinterest na trhu je, ovšem aktuálně je pod vlivem aktivistických investorů, jejichž záměry nejsou zřejmé.
Na burze se běžně obchodují akcie společnosti MatchGroup (sítě Tinder, OkCupid, Hinge), dále Etsy, již zmíněný Pinteres, známý Snap, IAC/InterActiveCorp (MatchGroup, Expedia, Vimeo), Zynga (Words With Friends, Zynga Poker, Farmville, and Toon Blast, Golf Rival) a nakonec třeba od roku 2021 Bumble (Badoo).
Vraťme se ale nyní zpět do světa běžného investora, který nevybírá jednotlivé akciové tituly, ale jeho portfolio je složené třeba právě z pasivně řízených fondů ETF. Ten se spíše bude zabývat globálními společnostmi a trhy jako je Nasdaq100 (velké nefinanční společnosti z celého světa obchodované v USA). Trh prodělal pokles, jehož intenzita byla medvědí. Zda již medvědi trh opustili nebo ne, to nikdo neví, trh se zatím nerozhodl. Očekávání růstu zisků těchto společností v roce 2023 by bylo v rozporu s většinovým názorem analytiků. I když technologické firmy a sociální sítě škrtají náklady, úspěch těchto aktivit se ještě příští rok projevit ve výkazech nemusí. Propad na tomto trhu se započal před rokem. Přibližně v listopadu 2021 dosáhl trh svého vrcholu a od té doby padal.
Situace akcií sociálních sítí je taková, že META (největší sociální sítě Facebook, Instagram, WhatsApp a Messenger) se nachází od poloviny roku 2021 v brutálním poklesu, přičemž v posledních týdnech jde trh do strany. Z hodnoty kolem 380 USD se nyní obchodují akcie za ceny kolem 115 USD, přičemž začátkem listopadu 2022 se na několik dní propadla cena na cca 90 dolarů. Výhled na akcie je pozitivní, protože když na trhu panuje medvědí nálada, jako je tomu nyní, připravený investor vidí mnoho příležitostí.
Model fungování sociálních médií se stále vyvíjí a mění. Nyní mají hlavní příjem z prodeje reklamy a není příliš pravděpodobné, že se toto bude měnit ve směru, který provádí Elon Musk se svou novou hračkou. Platformy spojují lidi z celého světa, a právě efektivita tohoto procesu je zásadní, a to i pro jejich zisky. Retailoví investoři, kteří kupují a mají v portfoliu široké tržní indexy (nebo otevřené podílové fondy zaměřené na globální trhy), již akcie některých sociálních sítí téměř jistě vlastní. A pokud tomu tak není, pak se to pravděpodobně v budoucnosti změní.
Akcie technologických společností jsou v medvědím trhu a pozornosti investorů se jim nyní nedostává. To je pozitivní zpráva, protože na trhu tak vzniká mnoho příležitostí ke koupi.
Technologie táhnou – ale nejsou to ani tak inovace a objevy, jako spíše očekávání investorů, kteří si dokážou snadno představit možné přínosy nových technologií.
Ukazuje se, že sektory zastoupené v Nasdaq100 také podléhají ekonomickým zásadám finančního řízení. Přizpůsobily se tlaku investorů, kteří začali více promýšlet, zda ta či jiná firma má skutečně potenciál vydělat na svých inovacích. Následující měsíce ukážou, jak na tom tyto dříve tak populární a drahé firmy jsou, jestli začnou vytvářet zisky, které budou důkazem, že mají své místo v portfoliu dlouhodobých investorů.
Publikováno ve spolupráci se společností Freedom Financial Services