Kam zajdeme na pivo po COVIDU?

V době před COVIDEM se pivovary předháněly v nabídkách hospodským, jen aby je ulovily. Kompletní vybavení pro restauraci, či hospůdku a leckdy štědrý bonus nebyl žádný problém. Navíc nabídka byla silně podpořena masivní celoplošnou reklamou. Malé pivovary leckdy „bledly“ závistí, protože takovou nabídku si prostě nemohly dovolit.

Autor s logem pivovaru v pozadí

V době COVIDOVÉ byl se štědrými nabídkami konec a pivovary musely vzít za vděk silnými řetězci. Nakonec kde jinde pivo prodat, když celá Evropa a v podstatě celý svět byl „zavřený“. Řetězce si svojí sílu moc dobře uvědomily a došlo k tiché cenové válce. K jakým slevám musely pivovary pod tíhou nenadálé situace sáhnout, si můžeme jen domyslet. A každý desetník na láhvi znamená v součtu celého roku desítky milionů korun.

Malé pivovary začaly stáčet do PET lahví, prodávat přes výdejní okénko, nebo se roz

jely přímo za zákazníky, využily různých e-shopů s rozvozem jídla. Řada z nich část sortimentu prodala i v řetězcích. Vyjednávací pozice o cenách však v podstatě nebyla nijak valná. Ale štamgasti a lidská touha něco nového ochutnat je podržela.

Kdo vlastně jezdí přímo do pivovaru?

Na druhé straně měly najednou malé pivovary na malém městě čas si pořádně všimnout, kdo vlastně si pro pivo jezdí přímo k nim. Dříve to bylo o pozdravení, poděkování za nákup s tím „přijďte zas“.

No a najednou Vás to trkne … a začnete se ptát, kdo ten „pán s tou paní vlastně je a odkud“. Z pokladního lístku to nezjistíte a moc se vyptávat je neslušné. Opomíjím přitom kontakt přes sociální sítě, vše se na nich stejně nedozvíte.

Foto redakce

No a pak když za Vámi přijde pán z nedaleké vesnice s přáním, jestli bychom mu nepomohli s rychlou opravou malého domácího výčepního zařízení, protože o víkendu si chce jako vždy sednout ke stolu se svými sousedy, tak Vám to dojde. Prostě se čepuje doma, nebo u souseda, nebo v bývalých Hasičárnách.

Doma se čepuje v každé vesnici

Ve velkých a větších městech ani netuší, že se čepuje skoro v každé vesničce a to i té „střediskové“. Zkuste si objednat malé výčepní zařízení na doma a zjistíte, že leckdy je vyprodané.

Ne, není to žádná objevná novinka, lidé si pivo čepují doma pravidelně a hodně dlouho.  Ale doba COVIDOVÁ to ještě umocnila. A je řada lidí, kteří stále dají přednost čepovanému pivu před láhvovým a slevové akce řetězců je neoslňují.

Hospoda za korunu

Navíc už před lety přišla doba, kdy sehnat provozovatele hospůdky na vesnici byl pro starostu obce nadlidský výkon. A když sehnal, pronajal za korunu a hospodský musel mít ještě jedno zaměstnání, aby se uživil.

Foto redakce

Dovoluji si odhadnout, že tak to i zvětší části zůstane, bude se pro stě čepovat doma, na terase, pod pergolou, v garáži atd. Proč? Vcelku jednoduchá odpověď – lidé jsou doma v pohodlí, nikdo je neruší, vyberou si z nabídky sami, nikdo jim vlastně nic nediktuje. Pak už jen stačí dobrá parta kamarádů, či sousedů k tomu. K ní čerstvě naražené pivo, s bohatou pěnou, které má říz a to za téměř polovinu ceny než v místní hospůdce.