Švýcarská centrální banka zvýšila úroky, navzdory krizi kolem Credit Suisse

Švýcarský frank. Foto: by Markus Kammermann from Pixabay

Švýcarská centrální banka dnes kvůli snaze bojovat s inflací zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,50 procenta. Uvedla to v tiskové zprávě a dodala, že další zvyšování úrokových sazeb nevylučuje. Ke zpřísnění měnové politiky sáhla navzdory krizi kolem druhé největší švýcarské banky Credit Suisse.

Centrální banka napsala, že je také připravena v případě nutnosti intervenovat na devizovém trhu. Už několik čtvrtletí prodává devizy.

Dnešní zvýšení bylo čtvrté po sobě a v souladu s očekáváním analytiků. Úrokové sazby se ve Švýcarsku poprvé dostaly ze záporných hodnot loni v září, přičemž centrální banka v červnu překvapila trhy, když sazby zvýšila poprvé od roku 2007.

„Výhled růstu globální ekonomiky v nadcházejících čtvrtletích zůstává utlumený,“ zdůvodnila své rozhodnutí švýcarská centrální banka. „Zároveň inflace pravděpodobně zůstane celosvětově zvýšená.“

Inflace ve Švýcarsku je nižší než v mnoha jiných evropských zemích, dostala se na 3,4 procenta. Nachází se tak výrazně nad cílovým rozpětím, které centrální banka stanovila mezi nulou a dvěma procenty.

Švýcarská centrální banka byla v posledním týdnu celosvětově v centru pozornosti, když přistoupila na to, že půjčí bance Credit Suisse až 50 miliard švýcarských franků (1,2 bilionu korun). Akcie Credit Suisse se propadly po zprávách, že její největší investor, finanční ústav Saudi National Bank, už jí neposkytne další finanční pomoc. O víkendu se Credit Suisse dohodla, že ji převezme její větší rival UBS.