Známe vítěze národního kolaQuality Innovation Awardza rok 2023

Praha 9. listopadu 2023 (PROTEXT) – V letošním národním kole Mezinárodní ceny inovací Quality Innovation Award byly oceněny projekty ze strojírenství, oblasti gastronomie nebo environmentu, projekty již realizované i ty, které mají potenciál teprve se uplatnit.

V národním kole soutěže Quality Innovation Award zvítězily projekty velkých firem, mikropodniků a start-upů i ty, které mají potenciál teprve se v praxi uplatnit. Komisi odborníků v čele mezinárodní soutěže tvoří i zástupci České společnosti pro jakost. Firmy a organizace veřejného sektoru mají v soutěži možnost porovnat své inovace z mezinárodního pohledu. Hodnocena je míra novosti v globálním měřítku a použitelnost v praxi, účinnost a orientace na zákazníka. V České republice je národním zástupcem ceny Česká společnost pro jakost a partnerem ocenění Asociace inovačního podnikání ČR.

Vítězem národního kola v kategorii Velké podniky se stala společnost ŠMT a.s., jejíž hlavní činností je výroba a montáž těžkých horizontálních frézovacích a vyvrtávacích strojů. Oceněnou inovací je Samopojízdná kabina s novým pohonem svislého posuvu. Její pomocí se obsluha dokáže lépe přiblížit místu obrábění a kontrolovat jeho průběh.

Další v pořadí se v kategorii Velkých podniků umístila První brněnská strojírna Velká Bíteš, a.s., která uspěla s projektem Inovace technologií přesného lití nových typů odlitků žárových částí leteckých motorů a turbodmychadel. Ve firmě byly vyvinuty, provozně ověřeny, a do sériové výroby zavedeny nové technologie přesného lití odlitků leteckých motorů a vysoce náročných odlitků turbodmychadel nové generace ze superslitin na bázi niklu.

Vítězem národního kola soutěže v oblasti Mikropodniků a start-upů se stala společnost AS 2031 s.r.o. s inovací Biodynamická žárovka Vitae DEN, která umožňuje svícení v souladu s cirkadiánními rytmy. Disponuje totiž třemi různými módy (druhy světla), každý pro jinou denní dobu (den, večer, noc), a podporuje tak přirozené fungování organismu. Žárovku navrhl a nechal patentovat Hynek Medřický a vyrábí se v Česku.

První místo v kategorii Potenciální inovace získala společnost KOLIMAX spol. s r.o. za inovaci Oboustranná varná deska. Jde o chytrou varnou desku, která plní funkci oboustranného vařiče s dvěma různými principy úprav potravin (vaření a grilování). Vědomí skutečnosti, že by mohlo toto zařízení disponovat další varnou plochou, která by se zpřístupnila jeho otočením o 180 stupňů a snížila by tak počet spotřebičů i nároky na prostor v domácnosti, se stalo nosnou myšlenkou inovace.

Romana Hofmanová, výkonná ředitelka České společnosti pro jakost k vyhlášeným cenám dodává: „I tento rok jsme svědky toho, že se české firmy nebojí inovovat a jsou na špičce především v oblasti prakticky využitelných inovací. Věřím, že vybraní národní vítězové uspějí i v mezinárodním kole soutěže Quality Innovation Award, stejně jako uspěly české firmy v předchozích ročnících. Výsledky mezinárodního kola budeme znát v únoru následujícího roku.“ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.