Živě: V Praze promluví Oleksandra Matviichuk, představitelka Centra pro občanské svobody, které získalo Nobelovu cenu za mír

V pátek 14. října se uskuteční VII. ročník mezinárodní konference <strong><a href=“https://www.vyzvy-pro-evropu.eu/“>Výzvy pro transatlantické vztahy</a></strong>. Praha se tak po roce znovu stane pomyslným centrem této úspěšné spolupráce a Vy můžete být společně s námi u toho. Konferenci můžete sledovat od 10:00.

Téma transatlantické spolupráce je na pozadí probíhající války na Ukrajině aktuálnější než kdykoliv předtím. Energetická nejistota přidělává vrásky politikům z celé Evropy. Ukazuje se však, že ačkoliv nahradit ruský plyn nebude nic jednoduchého, není to nemožné. Rusko-ukrajinský konflikt současně otevřel debatu o nutnosti dodržovat výdaje ve výši 2 % HDP na vlastní obranu a o modernizaci armády. Zapomínat bychom neměli ani na rozpolcenou společnost. Ta v důsledku zhoršení socioekonomické situace může snadněji inklinovat k jednoduchým a nebezpečným řešením a může tak potažmo vést ke změnám politického prostředí v celé řadě států. 

Právě o těchto a mnoha dalších otázkách budeme na konferenci diskutovat. Letošního ročníku se zúčastní například představitelku Centra pro občanské svobody Oleksandra Matvijčuková, které bylo oceněno Nobelovou cenou za mír, ukrajinská poslankyně a předsedkyně strany Hlas Kira Rudyk, která patří mezi nejvlivnější ženy Ukrajiny, bývalý poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Mark Pfeifle, místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová a mnoho dalších předních politiků a renomovaných expertů.

The live broadcast starts at 10:00.