Zachraňme Galerii pro onkologické pacienty

Praha 17. dubna 2023 (PROTEXT) – Zakladatelkou Galerie pro onkologické pacienty, jejich blízké a podporující umělce, ano, čtete správně, Galerie pro onkologické pacienty, je paní Irena Kraftová. Projekt je jediným tohoto charakteru v ČR i EU. Vystavují tu obrázky onkologicky nemocných dětí z Motola, dětí s mozkovou obrnou, tvorbu žen s rakovinou prsu, díla fyzicky postižených osob a dalších, kterým galerie „pomáhá jejich vnitřní krásu zviditelnit“. V galerii se také konají různé přednášky, literární čtení a promítání. Je projevem lidskosti a úcty ke všem, kteří s vážnou nemocí statečně bojují, ale také k těm, kteří se o druhé starají.

Irena Kraftová galerijní prostory, které se nyní nacházejí v Anenské ulici 13, Praze 1, zrekonstruovala na vlastní náklady. Její první prostory v Praze 6 byly MČ Praha 6 po 4 letech pronajaty pro komerční účely, a tak začínala znovu.

Jak je možné, že charitativní projekt určený vážně nemocným dětem i dospělým, kteří se s životem ohrožující nemocí vyrovnávají také pomocí vlastní tvorby, jež je velmi důležitá v rámci léčebných procesů, skomírá a hrozí mu zánik?

Jak je možné, že projekt, který podporoval zakladatel dětské onkologie v ČR prof. MUDr. Josef Koutecký https://www.youtube.com/watch?v=N3TFLH73O0A, sběratelka umění a mecenáška Meda Mládková, herečky Hana Maciuchová a Ilona Svobodová a další, a stále podporuje Miloň Čepelka, cimrmanolog, herec, scenárista, který chodí do galerie předčítat v rámci literárních večerů, bojuje každý měsíc o přežití?

Je to jasné! Projekt není velký, není známý, nedá se na něm zbohatnout. Souvisí s ošklivým slovem začínajícím na písmeno „R“, které se většina lidí bojí jen vyslovit a týká se dospělých i dětí. Velké firmy podporují většinou velké nadace, jsou tak vidět, mají lepší reklamu. Přispívat pravidelně na malý projekt se jim nevyplácí. Jsou i občasné výjimky, díky kterým může galerie přežít, ale ty lze spočítat na prstech jedné ruky. Provoz je zcela hrazen ze sponzorských darů.

Dle transparentního účtu potřebuje galerie na provoz každý měsíc asi 10.000 Kč (4302 nájem, 2600 plyn, 900 elektřina, 399 internet, tiskárna…). Aby galerii (a sebe, z něčeho žít musí) udržela a mohla tak dále pomáhat, našla si nyní paní Kraftová další zaměstnání.

Jak pomoci galerii a lidem, kterým galerie pomáhá v jejich těžké cestě k uzdravení?

Pomoc lze poskytnout vícero způsoby:

● Trvalým příspěvkem z účtu na transparentní účet, viz níže (stačí malá pravidelná částka)

● Jednorázovým příspěvkem

● Návštěvou Galerie pro onkologické pacienty na níže uvedené adrese a zaplacením dobrovolného vstupného

● Šířením povědomí o galerii

● Možná i jinak…

Kdyby se totiž našlo 100 osob, které by byly ochotny zadat trvalý příkaz na platbu 100 Kč měsíčně (to už dnes není ani jeden oběd v restauraci), zaplatilo by to galerii měsíční náklady na provoz 100 x 100 = 10 000!

První se hlásím já, druhá má kolegyně, takže vlastně už jen 98! Zachráníme galerii?

Jana Pužmanová, PuzmanovaJana@seznam.cz

Bližší informace:

Ředitelka, předsedkyně Umění proti rakovině, z.s., Irena Kraftová, tel.: 605 547 260

E-mail: umeniprotirakovine@gmail.com

Všechny skutečnosti uvedené v textu si lze ověřit:

Transparentní účet č. 2300911825/2010
https://www.fio.cz/bankovni-sluzby/bankovni-ucty/transparentni-ucet/vypis-transparentnich-uctu
vpravo kliknout na „prohlédni účet“

https://umeniprotirakovine.cz/uvod/

Adresa galerie, kam jste srdečně zváni: Anenská 13, Praha 1 https://1url.cz/cr6VX