Víc než polovina Čechů by uvažovala o rekvalifikaci ve prospěch IT kariéry

Brno 27. června 2023 (PROTEXT) – V Česku i ve světě je dlouhodobě nedostatek zaměstnanců v oblasti informačních technologií. Segment si je bude žádat stále více. Odborník na IT potvrzuje, že zaměstnanců je nedostatek, ale situace může být ještě horší. I přes nepříznivou situaci v praxi Češi vnímají v IT profesi výhody a potvrzují atraktivitu tohoto segmentu. Podle reprezentativního průzkumu společnosti Seyfor víc než 51 % českých zaměstnanců uvažovalo o rekvalifikaci na kariéru v IT.

Průzkum Světového ekonomického fóra mezi 803 společnostmi ze 45 zemí zjistil, že více než 75 % společností plánuje v příštích pěti letech zavést do svého podnikání více typů digitálních technologií nebo platforem, jako jsou big data, cloudové služby nebo umělá inteligence.

IT je atraktivním segmentem

Trend digitalizace potvrzuje i Martin Cígler, generální ředitel společnosti Seyfor. Ten vnímá, že růst IT segmentu je o něco rychlejší než růst počtu samotných odborníků. Přesto situace není kritická.

„Umím si představit i horší situaci. Segment IT je opravdu dynamický a znalosti, které musí IT odborník ovládat, se neustále rozšiřují. Je to však přirozený jev a je pravda, že některé typy pozic, jako jsou vývojáři v Javě nebo seniorní IT architekti, se nám obsazují obtížně. Situace na trhu práce také zrychluje růst platů IT odborníků, což má za následek zvyšování cen služeb v tomto sektoru,“ dodává Cígler.

Navzdory nepříznivé situaci v praxi Češi vidí v IT profesi řadu výhod a potvrzují atraktivitu tohoto segmentu. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu společnosti Seyfor připraveného výzkumnou agenturou MNFORCE.

Nejvíce táhne do IT plat a práce odkudkoliv

Na otázku, co by respondenty oslovilo, pokud by uvažovali o kariéře v informačních technologiích, dominovala odpověď vyzdvihující platové ohodnocení s benefity a možnost pracovat v této sféře prakticky odkudkoli. Uvedlo to až 59 % Čechů. Dále 43 % oslovených zaměstnanců motivuje dlouhodobě perspektivní a progresivní obor a jen o tři procenta méně oceňuje využívání moderních technologií.

V otázce překážek se respondenti vyjádřili jasně. Téměř 49 % považuje práci za příliš odbornou a technickou, aby o kariéře v IT uvažovali. Celých 43 % vnímá v oboru stres a tlak z chyb, které mohou nastat, a o čtyři procenta méně vnímá jako bariéru nutnost neustálého učení a sledování trendů. Naopak přes polovinu lidí by v případě dlouhodobé a finančně velmi atraktivní perspektivy v IT oboru uvažovalo o rekvalifikaci. Dalších 30 % by tuto možnost zvážilo.

Investice do vzdělání se vrací

Martin Cígler si myslí, že rekvalifikace je vhodná pro každého, kdo má chuť dělat to, na co se rekvalifikuje. „Rekvalifikace je rozhodně způsob, jak změnit zaměření a vypracovat se v oblastech, které jsou v současné době nedostatkové. Je to však o člověku samotném, protože rekvalifikace je odrazovým můstkem. Další cestou je ale skutečné zlepšení v praxi. Může to být náročnější, než když někdo pomalu roste pozičně a postupně získává zkušenosti. Ale nevidím to jako nereálné. Pokud má zaměstnanec vůli na sobě pracovat, dostane u nás šanci vždy.“

Pokud se uchazeč o práci v IT obává náročnosti práce, Cígler radí zaměřit se na zaměstnavatele, kteří podporují vzdělávání svých zaměstnanců: „Vnímáme, že lidé by se měli neustále vzdělávat. Investujeme hodně do různých vzdělávacích programů, ať už soft, nebo hard skills, a popravdě pořád přemýšlíme, zda v tomto směru nemůžeme dělat ještě více. Naši zaměstnanci přistupují ke vzdělávání proaktivně a vyhledávají různé příležitosti ke zlepšení svých znalostí, což vítáme. Naše investice do vzdělávání se nám vždy pozitivně vracely. Pokud investujete do svých zaměstnanců, vrátí vám to kvalitou své práce a lepšími odbornými znalostmi,“ uzavírá CEO Seyforu.

O společnosti Seyfor

Seyfor se řadí k velkým evropským dodavatelům ICT řešení. Společnost má přes 1700 zaměstnanců v osmi zemích a celosvětově obsluhuje zákazníky ve 38 státech. Dlouhodobě patří k nejrychleji rostoucím IT společnostem v regionu. Je největším výrobcem účetních, ERP a mzdových a personálních systémů v České republice, v roce 2022 očekává konsolidované výnosy okolo 130 milionů eur. Společnost uskutečnila v posledních letech desítky významných akvizic IT firem v České i Slovenské republice a také na Balkáně. Ovládajícími vlastníky společnosti jsou slovenská private equity společnost Sandberg Capital a Martin Cígler. Firma byla založena v roce 1990 jako Cígler Software, v letech 2017–2022 působila pod značkou Solitea.