Velká hrozba pro děti a mladistvé, kratom v e-shopech zůstane

Karlovy Vary 28. srpna 2023 (PROTEXT) – Kratom v e-shopech zůstane. Tak zní návrh zákona o regulaci kratomu, který má v nejbližších dnech projít Poslaneckou sněmovnou. Přitom právě prodej skrz e-shopy představuje největší riziko, jak by se tato psychoaktivní látka mohla dostat k dětem a mladistvým. Nejvíce prodejů se uskuteční právě skrz e-shopy, a to až z 90 procent.

Kratom je prášek z tropického stromu, který hojně roste například na Filipínách nebo v Thajsku. V malém množství má tlumící účinky, ve větším působí jako opiát a tělo si na něj může vytvořit závislost. „Z právního hlediska považuji situaci za zcela jasnou. Jakákoliv látka, která vyvolává halucinogenní účinky a při jejímž užívání může dojít k vytvoření závislosti, by měla být zákonem podřazena do kategorie návykových látek, jak v kategorii správního práva, tak i práva trestního, a její prodej by měl být kategoricky zakázán, a to jak v prodejnách, tak zejména v e-shopech. Současná situace, kdy se k této látce snadno dostávají i nezletilé děti, je zcela neudržitelná a vláda by měla okamžitě připravit návrh zákonné úpravy, která by těmto nežádoucím praktikám zamezila,“ sděluje advokát a předseda politické strany /PRO/ Jindřich Rajchl.

V Karlovarském kraji je běžně dostupný jako dekorační předmět například v automatech, třeba na autobusovém nádraží Tržnice, ale také v některých večerkách a volně v internetových obchodech. Zatímco v sousedních státech je tato látka zakázaná, v Česku je legální a nikdo nehlídá, kdo si ji kupuje, často ji tak berou i děti.

Účinky kratomu se přitom podobají opiátům, jakým je třeba heroin. Aktuálně vzniká legislativa na úpravu nakládání s kratomem, která by měla být schválena začátkem září. Nicméně o vyjmutí prodeje z e-shopů, které představují největší riziko, se v ní nehovoří. Dalšími body, které se budou projednávat je reklama, zdanění, ale také například jaký orgán nad tím vším bude dohlížet. „Kratom může zakázat ministerstvo zdravotnictví, tím se nemusí zabývat poslanecká sněmovna. Ta v současné době společně s Jindřichem Vobořilem /ODS/, který je odborník na drogovou problematiku a národní protidrogový koordinátor zpracovává novelu zákona č. 167/1998 Sb. o návykových látkách, aby bylo možné zakázat tyto věci rychleji. Pokud vyhláška zakáže kratom, je dost pravděpodobné, že do týdne bude na trhu podobný produkt pod jiným názvem. Zákon totiž řeší tyto návykové a psychotropních látky obecně, aby nebylo možné tyto vyhlášky obcházet změnou názvu, případně úpravou složení produktu,“ dodává poslanec /STAN/ Jan Kuchař.

Návrh, který umožní regulovat prodej psychomodulačních látek, který předložili poslanci ze šesti stran ve Sněmovně, chystá tým národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila. Další jednání o kratomu a jeho dostupnosti proběhnou během dneška 28. 8. 2023.