Vánoční dekorace, stromky a Češi: co říkají statistiky?

Když přijde na téma vánočních stromků, ke kterému táboru patříte? Jste příznivci živých stromků a nedáte dopustit na jejich vůni? Nebo naopak milujete svůj umělý vánoční stromek a vlastníte jej již několik let a nemůžete si ho vynachválit? Pojďme se podívat na statistiky týkající se vánočních stromků a přiblížit si díky nim typické chování Čechů o Vánocích.

Vánoční dekorace kupuje více než polovina Čechů

Zdá se vám, že Češi patří k národům, které rády o Vánocích zdobí svá obydlí nebo tomu podle vás nepřikládají váhu. Z pravidelných ročních průzkumů jasně vyplývá, že více jak polovina Čechů si každoročně kupuje vánoční výzdobu. Například v roce 2019 si vánoční výzdobu koupilo 79 % Čechů. Jestli k této většině patříte, rozhodně se podívejte na nabídku e-shopu Ewalds.cz. Za výhodné ceny totiž pořídíte opravdu vše, od ozdob na stromeček, přes bytové doplňky až po aranžérský materiál.

Živý nebo umělý? Statistiky hovoří jasně

Když přijde na otázku živého versus umělého stromku, vypadá, že v tom mají Češi jasno. Umělé vánoční stromky si totiž pořizuje opět více jak polovina. V praxi to znamená, že se před Vánocemi prodá před 1 milion živých vánočních stromů. Nejčastěji to jsou kavkazské jedle, po nich následují smrky a třetí v pořadí oblíbenosti jsou borovice.

Vánoční stromky umělé, živé z dovozu a českých plantáží

Jak je to ovšem s prodejem živých stromků? Opravdu je tato možnost ekologičtější, než si pořídit stromeček umělý? Pokud si koupíte živý vánoční strom z dovozu, jedná se o velmi neekologický krok. Při jeho přepravě do Česka totiž dojde k uvolnění spousty skleníkových plynů do ovzduší. Proto je lepší koupit si buď živý strom z českých plantáží nebo si pořídit umělý vánoční strom, který vám vydrží spoustu let.

Do jaké kategorie spadáte? Řadíte se k většině Čechů a každý rok si koupíte minimálně jednu novou vánoční dekoraci? Nebo naopak máte již svou oblíbenou sbírku ozdob, na které nedáte dopustit?