Už 100 miliard korun z IROP pomáhá českým regionům

Praha 17. října 2022 (PROTEXT) – Nižší energetické náklady pro 70 tisíc domácností, revitalizace stovek památek, 1492 postavených a opravených zařízení sociální péče, čtyři miliardy na zvýšení připravenosti integrovaného záchranného systému, výstavba obchvatů, mostů a modernizace 932 kilometrů silnic. Integrovaný regionální operační program (IROP) podpořil už 15 tisíc žádostí o platbu celkovou dotací, jejíž objem právě překročil hranici 100 miliard korun.

Právě v době horšící se ekonomické situace je důležité, že peníze z evropských fondů umožňují zrod důležitých projektů, které zlepšují život v českých regionech. IROP je největším dotačním programem rozdělujícím evropské peníze na období 2014 – 2020, které ještě dobíhá. Spravuje ho Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky, administraci a kontrolu má na starosti Centrum pro regionální rozvoj České republiky. „Dosud největší část, přes dvacet miliard korun, byla použita na modernizaci silniční infrastruktury, ovšem nejvíc peněz, více než 37 miliard, zamíří nakonec do českého zdravotnictví,“ říká Zdeněk Vašák, ředitel Centra pro regionální rozvoj České republiky.

Dosud největší dotaci dostal Hasičský záchranný sbor České republiky. Podpora z IROP dosáhla výše 600,2 milionů korun z celkově potřebných 706,2 milionů. Cílem projektu je připravit se na řešení a řízení rizik způsobených změnou klimatu. Nejmenší dotaci získala obec Obrtnice pro koho jiného než Jednotku sboru dobrovolných hasičů, kterým pořídila osvětlovací soupravu pro noční zásahy. Celkové náklady dosáhly výše 58 800 korun, z toho dotace obstarala necelých 56 tisíc.

Experti Centra pro regionální rozvoj České republiky hodnotí už posledních pár desítek předložených žádostí. „Paralelně pracujeme na IROP na programové období 2021 – 2027. Postupně se tam otvírá řada výzev, v nichž lze žádat o evropské peníze, kterých bude tentokrát téměř 118 miliard Kč. IROP tak stále bude klíčovým programem k zlepšení života lidí v českých regionech,“ dodává Helena Miškovičová, ředitelka sekce IROP Centra pro regionální rozvoj České republiky.

Ukázky podpořených projektů jsou dostupné na webové stránce Regionynasbavi.cz. Všechny projekty jsou pak na stránkách Integrovaného regionálního operačního programu irop.mmr.cz.

Kontakt:

e-mail: hello@taktiq.com

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.