Urban art festival Město=Galerie festival míří do Poděbrad

Poděbrady 14. srpna 2023 (PROTEXT) – Umění, streetart, urban art, graffiti, workshopy, setkání umělců – to všechno je třetí zastávka sedmého ročníku streetart festivalu Město=Galerie v Poděbradech.

Po úspěšných akcích v Benátkách nad Jizerou a Nymburce i v Poděbradech přibudou další dvě velkoplošné malby a jedna velká crew/crew produkce, návštěvníci se mohou těšit také na tradiční sobotní graffiti jam hned na několika místech ve městě. Na stěnu ve Fügnerově ulici vytvoří svou velkoplošnou malbu známý umělec Michal Škapa, který má na svědomí i realizaci v Nymburce.

Michal Škapa nepřijede do Poděbrad poprvé, jeho tvorbu mohli vidět diváci již v roce 2009, na sympoziu prostorové tvorby a streetartu s názvem Woodoo Session, předchůdci projektu Město=Galerie. Bude malovat na dům, kde minulý rok vznikl skvělý murál od Jana Kalába, a tak tento dům bude mít kompletní nový unikátní kabát od věhlasných umělců.

Další dílo vznikne na rampě u nádraží, kde bude malovat vítěz opencallu, a to ZebOne, který minulý rok v Poděbradech vytvořil velkoplošnou malbu na místní ZŠ Václava Havla. Malby se postupně rozběhnou od úterý 15.9. a měly by být hotové do konce týdne.

Hlavní akce odstartuje v sobotu 19.8., od dopoledních hodin bude probíhat živé malování pozvaných umělců hned na třech lokacích ve městě, do barev se převléknou stěny u nádraží, stěna na Ostende a plocha pro legální tvorbu pod mostem přes Labe. Pro snadnější přesun návštěvníků mezi všemi lokacemi, kde se bude festivalové tvoření odehrávat, bude po městě v sobotu od 16:30 do 18:30 jezdit tzv. Street train, neboli výletní vláček, ze kterého budou cestující moci vidět perspektivu města opět trochu jinak.

Těmto uměleckým setkáním se také říká graffiti jam, a je to obdoba sportovního utkání, kdy se setkávají teamy z různých měst a společně odehrají zápas. V případě graffiti jamu jsou to jak jednotlivci tak i skupiny (crews) umělců z různých krajů i států, kteří se při tvorbě navzájem inspirují a dělí se o zkušenosti.

Místní obyvatelé a návštěvníci města mají tak jedinečnou příležitost sledovat, jak vzniká graffiti umění v reálném čase, a zároveň se dozvědět více o jeho významu a historii. Událost pomůže zvýšit povědomí o streetartu a umělcích, kteří stojí za tímto dynamickým a vyjadřujícím se uměleckým žánrem.

“Vážíme si toho, že můžeme podobné akce realizovat, a to hlavně díky podpoře města Poděbrady a Lázní Poděbrady, cenná je pro nás také podpora místních Technických Služeb, bez kterých by realizace malby na Fügnerově ulici nebyla možná. Celou tuto akci také podporuje Středočeský kraj, a nad akcí převzala osobní záštitu paní Hejtmanka Petra Pecková,” vysvětluje Jakub Jandora, jeden ze spoluorganizátorů festivalu.

„Město=Galerie je unikátní projekt, který u nás nemá obdoby, a rozhodně stojí za pozornost. Na začátku byla motivace obohatit města o kvalitní umění trvalé hodnoty a vznikla z toho tradiční akce na které se setkávají desítky umělců, jak z Evropy tak celé ČR a mají možnost se realizovat na velkých plochách a pobaví se u toho oni i veřejnost,“ doplňuje Lukáš Kladívko, ředitel festivalu.

Aktuální informace a program najdou návštěvníci na sociálních sítích – facebooku nebo instagramu @mestogalerie a nebo webových stránkách www.mestogalerie.cz.