Umělá inteligence Electree umožňuje snížit cenu elektřiny o 50 %

Praha 31. srpna 2023 (PROTEXT) – Umělá inteligence od českého start-upu Electree umožňuje snížit náklady na elektřinu zhruba o 50 % oproti cenám nabízeným velkými prodejci.

Přes Electree nakupují zákazníci elektřinu automaticky přímo na burze. Průměr cen elektřiny na burze za posledních 5 let, včetně extrémního roku 2022, byl 2 608 Kč/MWh. Velcí prodejci elektřiny nyní nabízí ceny od 3 725 do 4 490 Kč/MWh a se závazkem na 12 až 36 měsíců.

Electree ale navíc na základě 50 parametrů předpovídá, jak se bude vyvíjet cena elektřiny na následujících 36 hodin. Pokud si zákazník pořídí baterii, umělá inteligence Electree automaticky nakoupí zákazníkovi elektřinu v okamžiku, kdy je nejnižší. V noci je nyní cena elektřiny na burze kolem 2 300 Kč/MWh.

Pokud ale přes den svítí slunce, propadá se odpoledne cena elektřiny k nule, nebo dokonce do záporných hodnot. Zákazník tak dostane zaplaceno za to, že si dobil baterii. Má-li chytrou domácnost, může se mu zapnout klimatizace, spustit pračka nebo myčka a zákazník za to opět dostane zaplaceno.

AI následně vyhodnotí, kolik elektřiny zákazník spotřebuje v následujících hodinách. Přebytek prodá na burze v okamžiku, kdy je cena nejvyšší. Zákazník tak může být např. na dovolené a umělá inteligence za něj nakupuje levně a prodává draze elektřinu na burze.

Připojení k Electree stojí 39 až 390 Kč/měsíc.