Test aku tyčových vysavačů: Vyrovnají se těm klasickým?

Brno 17. října 2022 (PROTEXT) – Lehké, mobilní, snadno ovladatelné, to jsou vlastnosti typické pro tyčové vysavače. Jsou ale také účinné? Redaktoři portálu Arecenze.cz se v září podívali na zoubek 15 akumulátorovým tyčovým vysavačům. Otestovali účinnost vysávání, jednoduchost používání i efektivitu filtrace. Vítězem se stal Dyson V15 Absolute detect, pozitivně ale překvapily i některé levnější modely.

Redakce portálu Arecenze.cz se v září přeměnila na studio k testování tyčových vysavačů. Test absolvovalo 15 nejoblíbenějších modelů ze všech cenových kategorií, poprat se musely s nejrůznějšími nečistotami, jako jsou cereálie, lidské vlasy, mletá káva či prach a písek. Hodnocení získaly za vysávání tvrdé podlahy i koberců. “Pozitivně nás překvapilo, že dražší tyčové vysavače s cenou 6 000 Kč a více se účinností vyrovnají klasickým modelům na kolečkách. Doposud totiž byly považované spíše za méně efektivní variantu s nižším výkonem. Klasické vysavače ale dohánějí díky rotačnímu kartáči, který se postará o lepší úklid, vysavače na kolečkách jej obvykle nemají,” uvádí autor testu Jakub Gulec.

Právě průměr rotačního kartáče je podle výsledků testování pro efektivitu úklidu stejně důležitý jako samotný sací výkon. Kartáče s velkým průměrem typicky vedou k lepšímu a rychlejšímu úklidu. Celkové vítězství si odnesl vysavač Dyson V15 Absolute detect, na paty mu ale šlape téměř o polovinu levnější Roidmi X30 VX. Jak velkou hrála cena vysavače při testu roli? “Vyšší cena automaticky nezaručuje kvalitní úklid. Na základě testování ale můžeme říct, že se stoupající cenou obvykle roste také kvalita filtrace a těsnění vysavače. Rychlejší je také nabíjení. U levnějších modelů může prach unikat zpět do místnosti třeba spárami v rukojeti či špatným napojením filtru na konstrukci, i když mají opěvovaný HEPA filtr,” upozorňuje Gulec.

Tradiční značky, jako je Philips, Rowenta a Electrolux, si v testu s ohledem na pořizovací cenu vedly spíše hůře. Pozitivně naopak překvapil vysavač Concept VP6110 Iconic Animal Smart a některé čínské značky. Největší nedostatky spočívaly v celkové kvalitě vysávání a v konstrukci vysavačů. Nejvíce se například osvědčily klasické obdélníkové podlahové nástavce s rotačním kartáčem. Trojúhelníkové nástavce a jiná specifická řešení obvykle nefungují, protože je rotační kartáč i sací otvor příliš daleko od špičky hubice. V testu se objevily také vysavače s funkcí vytírání, jejich výsledky ale nebyly nijak oslnivé. “U klasických mopovacích nástavců voda nesmáčí hard rovnoměrně a utřít lze tak akorát prach. Zajímavé řešení je ale rotační mopovací nástavec. Ten podlahu vyleští i od zašlé špíny,” vysvětluje Gulec.

Výsledky reálného testování spolu s podrobnými recenzemi jednotlivých tyčových vysavačů jsou dostupné na webových stránkách Arecenze.cz. Součástí je také detailní postup testování a obsáhlý článek Jak vybrat akumulátorový tyčový vysavač.

Arecenze.cz je srovnávací portál, který pomáhá lidem s výběrem produktů na internetu. Projekt vznikl v roce 2016 a je dostupný všem čtenářům zdarma. Součástí stránek jsou informační články, recenze a porovnání jednotlivých produktů a přehledná grafika pro maximální usnadnění výběru a nákupu zboží on-line.

Kontakt:

zakladatel portálu Jakub Havelka, e-mail: havelka@procontent.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.