Tajemství podnikání v recesi, aneb jak zvýšit obrat Vašeho eshopu

Nejsem zastáncem myšlenky omezit výdaje v době hospodářské recese. Můj přístup je opačný. Recese je velká příležitost dohnat konkurenci, přebrat jí zákazníky a dokonce konkurenci zastínit. Vyžaduje to však plán a finance.

Co všichni dělají v době recese?

Jako majitel eshopu se potýkám v dnešní době hlavně s finančním problémem, jak zvýšit obrat a jak snížit náklady. Firmy „řezají“ do svých rozpočtů v době recese. Propouštějí zaměstnance, omezují výdaje na marketing. Pro zvýšení zisku by měli dělat přesný opak. Proč?

A proč je to špatně?

Lidé stále chtějí jíst a pít, dobře se obléct, jít za zábavou, atp.. Recese nebo ne, mnoho eshopů by stále mělo prosperovat. Ale neprosperují. Spousta světových hráčů končí. Spousta zavedených registruje klesající tržby. V čem je ten problém?

Co byste tedy měl dělat?

Marketing. Pokud neinvestujete do kvalitních marketingových kampaní, jak chcete zákazníky získat? Jak chcete vůbec světu dát vědět, že existujete? Často se bavím s majiteli eshopů a jejich odpověď je stejná – marketing jsem zkoušel, stálo to moc peněz, výsledky žádný, podvodníci… Všechno jsem už slyšel. A přesto se mi daří marketing efektivně využívat. Jak je to možné?

Investujte do svého webu

Váš eshop v prvé řadě potřebuje kvalitní obsah. Copywriterů se zkušenostmi najdete i na českém trhu spoustu. Vyberte si toho, který má reference a udělá na Vás dojem, protože je z něj cítit nadšení, zápal a energie. Takoví copywriteři tráví spoustu času psaním a ve volné chvíli si nejdou pustit televizi. Raději se zdokonalují v tom, co dělají. A proto jsou úspěšní. Protože je práce baví. Například ženy na mateřské, si tímto způsobem obohacují svůj všední den.

Na co se především zaměřit?

Až budete mít kvalitní obsah, zaměřte se na optimalizaci pro vyhledávače. Určitě jste o tom slyšel. A máte s tím nejspíš špatnou zkušenost. I já jsem do toho z počátku investoval a neviděl žádné výsledky. Během brouzdání na internetu jsem pochopil proč.

Na co byste nikdy neměl zapomenout?

Když máte kvalitní obsah, ale Váš eshop nemá zpětné odkazy, tak vyhledávače jako jsou Google a Seznam nebudou Váš web hodnotit dobře. Nepřisoudí Vám autoritu. A v důsledku toho, když bude někdo hledat Vaše produkty, najde konkurenci. Vás ne. Investice do zpětných odkazů je to nejlepší, co můžete pro svůj web udělat. A jak ty zpětné odkazy získat?

Proč jsou PR články osvědčené řešení?

Zkoušel jsem více možností. A to nejlepší, co jsem udělal, bylo publikovat PR články. Když už jsem měl copywritera, napsal mi několik kvalitních článků o mých produktech a já jsem si zaplatil umístění PR článků na obsahové weby. Tím vznikly nejen zpětné odkazy, ale i cesty jak získat nové zákazníky z řad čtenářů.

Cena za publikaci PR článku se pohybuje v řádu stovek korun. Doporučuji zaměřit se na větší hráče, kteří mají v portfoliu stovky, ideálně tisíce obsahových webů, protože mají výhodnější ceny. Stačí si jen objednat větší množství PR článků.