Slavnostní odhalení pomníku na Bořislavce

Praha 25. října 2023 (PROTEXT) – Na piazzettě komplexu budov Bořislavka Centra byl za účasti zástupců společnosti KKCG REG a městské části Prahy 6 slavnostně odhalen pomník zmařených životů z 9. května 1945.

Tematický pomník ztvárnil akademický sochař Pavel Filip ze třech pískovcových kanfanarových bloků doplněných bronzovým segmentem. Osazen je do travnaté okrasné plochy na piazzettě Bořislavka Centra směrem do ulice Kladenská, v místech s lavičkami určenými k odpočinku a relaxaci místních obyvatel. Pomník odkazuje na tragické události, které se odehrály den po skončení druhé světové války. Tehdy došlo k vraždě desítek německých, českých a švédských občanů, zřejmě jako odplata za zvěrstva, která se v tehdejším Československu během války odehrála. Pachatelé nebyli nikdy identifikováni.

„Myšlenka zakomponovat do veřejného prostranství na Bořislavce kromě uměleckých děl i pomník se zrodila hned na samotném začátku realizace výstavby. Nezbytné pro nás bylo najít vhodné místo, kde bude součástí každodenního dění a zároveň bude dávat smysl ve své podstatě,“ říká Patrik Skála, předseda představenstva KKCG Development.

Slavnostní odhalení pomníku bylo uspořádáno ve spolupráci společnosti KKCG REG a městské části Praha 6.

„Praha 6 je poměrně mladou městskou částí, která vznikla ve 30. letech minulého století, přesto byla svědky řady dějinných událostí. Jsem rád, že si je můžeme nyní připomenout i tady na Bořislavce,“ uvedl během slavnostního aktu starosta Prahy 6 Jakub Stárek. „Není časté, že bychom odhalovali pomník, který do veřejného prostoru přináší soukromý majitel na soukromém pozemku. Děkuji mu za to, že se neohlíží jen na sebe a svoje zájmy, ale i na Prahu 6 a její občany,“ dodal Stárek.

Bořislavka Centrum obdrželo začátkem letošního října ocenění Opera Pragensia jako nejpřínosnější stavba Prahy 6 za posledních třicet let. Porota ocenila především vzhled komplexu budov a služby, které nabízí místní komunitě. Sídlo společnosti KKCG je obklopeno výjimečnými uměleckými počiny jako například světelnou plastikou “Ledovec”, jejíž autorem je Maxim Velčovský ve vstupním lobby, či další plastikou česko-argentinského umělce Federico Díaze s názvem “Na Horu”, která evokuje starou stezku, která kdysi místem na Bořislavce vedla. Celoročně jsou zde konány výstavy volně přístupné veřejnosti, benefiční koncerty, letní kino a další kulturní akce. V současnosti zde probíhá mezinárodní výstava „Synesthetic Immersion“, která představuje díla tvůrců zaměřených na digitální umění.