Slavia pojišťovna a Policie ČR ocenily muže, který našel ztracené dítě

Brno 8. listopadu 2023 (PROTEXT) – Aleš Hrnčárek se stal prvním obyvatelem Jihomoravského kraje, který získal od Slavia pojišťovny a Policie ČR ocenění Ztracená pomněnka za pomoc při nalezení šestiletého chlapce. Malý účastník příměstského tábora v Babicích nad Svitavou bloudil téměř hodinu neznámým lesem a ušel zhruba dvoukilometrovou vzdálenost, než ho plačícího a dezorientovaného objevil obyvatel z nedaleké Březiny u Křtin.

„Snažil jsem se ho uklidnit a ptal jsem se, co se mu stalo,“ líčí nečekané setkání daleko od civilizace produktový manažer z brněnské firmy ORACLE. Vracel se tehdy z oběda se svým kolegou ze zaměstnání a zrovna projížděl po lesní cestě do Březiny, ležící v Drahanské vrchovině na samém okraji Moravského krasu. „Byl vyděšený a když jsem se ho ptal, co se mu stalo, tak mi řekl, že se ztratil z tábora. Děti šly na procházku, on vyrazil jako první, ale asi moc rychle a najednou si uvědomil, že jde sám a ostatní nikde. Po bezmála hodinovém bloudění lesem už byl hodně unavený,“ pokračuje brněnský zachránce.

Právě v okamžiku, kdy se ztraceného chlapce snažil zklidnit, zapípal Aleši Hrnčárkovi mobilní telefon. Jeho kolega, se kterým se před chvíli rozloučil, mu psal zprávu, že se ztratilo malé dítě a v okolí začala rozsáhlá pátrací akce. Okamžitě mu proto odepsal, že už jí mohou zastavit, protože ho právě našel a že je v pořádku. „Pak jsme se spolu vydali zpět do Babic. Mezitím nás dojeli místní hasiči, kteří si ztraceného táborníka převzali a odvezli domů,“ dodává Aleš Hrnčárek.

„Ztracenou pomněnkou chceme poukázat na to, že hrdinové nejsou pouze ve filmech a počítačových hrách, ale že jsou to obyčejní lidé,“ vysvětluje generální ředitel Slavia pojišťovny Karel Waisser. „Ačkoliv pojišťovnictví pracuje s oceňováním rizik, velmi dobře víme, že lidský život je ve skutečnosti nenahraditelný. Často jej může zachránit pouhá všímavost. Kamerové systémy nejsou všude, ale oči a cit máme všichni,“ dodává Waisser.

„Policie České republiky si Mezinárodní den pohřešovaných dětí, takzvaný Pomněnkový den, připomíná každoročně 25. května a využívá ho k rozšiřování povědomí veřejnosti o tématu pohřešovaných dětí i dalších osob,“ říká policejní prezident genmjr. Martin Vondrášek. Právě v tento den se totiž v roce 1979 v New Yorku ztratil cestou do školy šestiletý chlapec, a přestože následovalo rozsáhlé pátrání, nebyl bohužel nikdy nalezen. „Velkou pomoc při pátrání často přináší zapojení dobrovolníků, dobrovolnických organizací i široké veřejnosti a jsem rád, že touto cestou máme možnost ty nejobětavější za jejich pomoc ocenit,“ doplňuje Vondrášek.

Prvním oceněným se stal vloni v říjnu Tomáš Balek z Ústí nad Labem, který pomohl najít čtrnáctiletou dívku, jež napsala dopis na rozloučenou a utekla z domu. Druhou Ztracenou pomněnku získala letos v únoru Barbora Rýdlová z Rokycan na Plzeňsku za pomoc při nalezení tříletého chlapce, který se rodičům ztratil v lese a třetí ocenění převzala v létě Naďa Nováková z Rynholce na Rakovnicku za objevení ztracené seniorky, trpící schizofrenií, kterou v chladném a deštivém počasí hledaly desítky profesionálů s vrtulníkem s termovizí.

Cílem společného projektu Slavia pojišťovny a Policie ČR Ztracená pomněnka je motivovat lidi k vzájemné pomoci, empatii a všímavosti. Ocenění v něm získají ti, kterým nejsou lhostejné problémy ostatních. Ztracenou pomněnku dostanou za pomoc při nalezení pohřešovaného člověka. Bez ohledu na to, zda jde o dítě, dospělého nebo seniora.

O společnosti Slavia pojišťovna a.s.

Slavia pojišťovna, člen skupiny SPGROUP a.s. a expert na neživotní pojištění, staví na dlouholetých zkušenostech z pojišťovnictví, které sahají až do dob rakousko-uherské monarchie, do roku 1868. Je jedinou ryze českou pojišťovnou s tradicí na našem trhu již více než 150 let. Dnes patří mezi Top10 neživotních pojišťoven v České republice a patří mezi lídry v oblasti pojištění cizinců. Dlouhodobě se zaměřuje na zodpovědné řidiče, kterým v rámci autopojištění dokáže nabídnout zajímavé podmínky. Své služby poskytuje fyzickým osobám, živnostníkům, malým a středně velkým firmám, velkým korporacím či obcím a městům. Služby poskytuje i personálním agenturám a cestovním kancelářím. Prostřednictvím 18 poboček a více než stovky kontaktní míst obsluhuje více než 250 000 aktivních klientů. Ti mohou pojištění sjednávat, hlásit pojistné události či poskytovat fotodokumentaci k těmto pojistným událostem i plně online, přes webové stránky či on-line aplikace Slavia pojišťovny.