Skončil Lednicko-valtický hudební festival

Lednice (Břeclavsko) 10. října (PROTEXT) – Nadšení, radost i dobrá nálada se nesly 7. ročníkem Lednicko-valtického hudebního festivalu (LVHF). Organizátoři připravili osm koncertů klasické hudby s balkánským vlivem, které se uskutečnily od 24. září do 8. října 2022. Výsledkem je získání nových koncertních míst jako je Zámeček Pohansko i premiéra nové skladby napsané pro festival. Celý ročník se programově pohyboval okolo odkazu moravských Charvátů, jež na území jižní Moravy v minulosti žili. Celkem se ho zúčastnilo 3 093 návštěvníků.

„Po celou dobu festivalu se snažím objevovat a zpřístupňovat skrze hudbu zajímavé budovy Lednicko-valtického areálu. Teď po šesti letech se nám povedlo představit další – Zámeček Pohansko. A mám radost, že mou snahu ocenili všichni, kdo se koncertu na tomto neuvěřitelném místě zúčastnili,“ nadšeně hodnotí letošní koncerty ředitel festivalu Jiří Partyka. Na přípravách festivalu se podílelo i množství lokálních firem a dodavatelů, jež se stali dlouholetými podporovateli. „Spokojení byli umělci, návštěvníci i partneři. Důkazem je mimo jiné i jejich zájem podpořit nás už teď pro další ročník a příchod nových návštěvníků, ze kterých se postupně stávají festivaloví příznivci napříč celým regionem jižní Moravy,“ doplňuje Partyka.

Festival připravil osm koncertů, dvě přednášky a edukační koncerty pro místní školy. Celkově se ho tak zúčastnilo 3 093 lidí. Program letošního ročníku organizátoři postavili na historii moravských Charvatů, kteří na jihu Moravy v minulosti žili a dodnes jsou vidět jejich stopy. Pomyslnou rezidenční skladatelkou byla chorvatská Dora Pejačević, jejíž skladby se prolínaly jednotlivými koncerty. To ocenili i sami zahraniční hudebníci.

„LVHF mi umožnil zažít něco velmi netradičního. Když člověk zná historii a ví o spolupráci a dobrých vztazích Dory Pejačević s českými umělci a mysliteli, zastihne ho zvláštní pocit, když o století později sám dostane nabídku pokračovat v těchto šlépějích a na těchto vztazích vytvořit něco nového. Bylo to jedinečné a jsem za tuto zkušenost velmi ráda,“ vysvětluje plná emocí chorvatská sopranistka Josipa Bainac.

Příjemný hudební zážitek umocnily prostory zámku v Lednici, ve Valticích a v Mikulově, Zámečku Pohansko nebo třeba Dianin chrám Rendez-vous. Pro festival vznikla i skladba z pera Akose Banlaky.

Festival zarámovaly dva symfonické večery – zahajovacího se zhostila Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín s dirigentem Robertem Kružíkem a o závěr se postarala Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou Marka Ivanoviće.

V průběhu celého festivalu návštěvníci slyšeli hvězdy z Chorvatska, Srbska či Slovinska; slovenského houslistu Dalibora Karvaye, chorvatského violoncellistu Vida Veljaka, fenomenální sopranistku Niku Gorič, Josipu Bainac a soubor Ensemble Illyrica.

S nimi i samostatně vystoupili domácí špičkoví interpreti, jako je náš koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, hodonínský rodák a basbarytonista Boris Prýgl nebo soubory Talichovo kvarteto, Capella Mariana či Barocco sempre giovane.

Partneři festivalu

Festival je realizován za finanční podpory Jihomoravského kraje a měst Lednice, Valtice, Břeclav a Mikulov.

Generálním partnerem festivalu se pošesté stala společnost ZFP akademie a.s. Hlavními partnery koncertů jsou společnosti Stavební firma PLUS s.r.o., ALBAForm Inc., Alca s.r.o., MND a.s. a Domoplan a.s.

Kompletní seznam partnerů je na www.lvhf.cz/partneri.

Kontakt:

Tomáš Foltán

tomas@lvhf.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.