Revoluční bezcementový beton vyrobený společností C-Crete Technologies poprvé využit na stavbě v Seattlu

San Leandro (USA) 20. července 2023 (PROTEXT/PRNewswire) – Průlomový bezcementový transportbeton má prakticky nulové emise CO2 a v průběhu času CO2 dokonce pohlcuje, čímž pomáhá posouvat stavební průmysl směrem k nulovým čistým emisím

Společnost C-Crete Technologies s hrdostí představila svůj převratný bezcementový beton, který je první inovací svého druhu ve stavebnictví, a to při jeho premiérovém lití na stavbě komerční budovy v Seattlu. Udržitelná alternativa portlandského cementu neprodukuje při své výrobě téměř žádný oxid uhličitý a v průběhu času CO2 ze vzduchu dokonce pohlcuje.

Portlandský cement představuje přibližně sedm procent celkových emisí CO2 na celém světě. Pokud se místo něj použije nový materiál, může pomoci výrazně snížit dopad stavebnictví na životní prostředí. Každá tuna pojiva C-Crete, která nahradí portlandský cement, zabrání přibližně jedné tuně emisí CO2. Produkt navíc využívá řadu přírodních minerálů a vedlejších průmyslových produktů, takže u něj nehrozí nedostatek vstupních surovin.

Přibližně 60 tun bezcementového betonu bylo vylito do základů a smykových stěn projektu v Seattlu na adrese Woodlawn 7200. Jedná se o adaptaci 120 let staré historické cihlové budovy, kde byl beton použit v rámci seismické modernizace.

Beton měl vynikající tekutost, byl přečerpán a dosáhl pevnosti při zatížení přes 5000 liber na čtvereční palec, což je více než norma ASTM, která pro většinu betonových aplikací v obytných, komerčních a infrastrukturních objektech činí přibližně 4000 PSI. Splňuje také další klíčové průmyslové normy, vykazuje vynikající trvanlivost – například odolnost vůči cyklům mrznutí a rozmrazování, alkalicko-křemičitým reakcím a pronikání chloridů a kyselin – a je kompatibilní s běžnými příměsemi do betonu, což umožňuje jeho snadné začlenění do stávajících stavebních postupů.

„S nadšením dnes představujeme náš bezcementový beton, který mění pravidla hry v udržitelném stavitelství,“ řekl zakladatel a prezident společnosti C-Crete, doktor Rouzbeh Savary. „Naše pojivo je plnohodnotnou náhradou portlandského cementu, která výrazně snižuje emise uhlíku. Vzhledem k tomu, že náš výrobek splňuje průmyslové normy a je cenově srovnatelný s běžným betonem, otevírá ve stavebnictví zcela novou éru.“

Společnost C-Crete využila k dodávce bezcementového betonu pro tento projekt společnost Heidelberg Materials, která se celosvětově zabývá výrobou stavebních materiálů a hotových betonových směsí.

Donald Davies je majitelem budovy v Seattlu a předsedou neziskové organizace Building Transparency, jejímž cílem je umožnit stavebnímu průmyslu řešit roli zabudovaného uhlíku ve změně klimatu. „Jako developer, stavební inženýr s 33letou praxí a lídr v oblasti nízkouhlíkového stavitelství sleduji, že se jedná o mnoha projektech betonů s nižším obsahem uhlíku,“ řekl Davies. „Vidím vzrušující pokroky, ale jen málo z nich je připraveno na rozšíření do výroby tak, jak je už dnes možné u výrobku C-Crete. Bezcementový a nízkouhlíkový beton není jen nesplnitelným snem. Je to reálné, děje se to nyní a funguje to. Tento projekt dokazuje, že to můžeme dokázat už dnes.“

Díky úspěšné aplikaci svého betonu v Seattlu je nyní společnost C-Crete připravena změnit situaci ve stavebnictví v celé zemi i v zahraničí. Společnost se těší na spolupráci s architekty, projektanty, generálními dodavateli, firmami vyrábějícími hotové směsi, vlastníky budov a osobami s rozhodovací pravomocí pro infrastrukturní projekty, díky níž urychlí zavádění svého udržitelného betonu.

O společnosti C-Crete Technologies: Společnost C-Crete Technologies je přední společností v oblasti materiálových věd, která se zabývá vývojem, výrobou a rozšiřováním nové generace materiálů pro infrastrukturu s velmi nízkou nebo zápornou stopou CO2. Společnost C-Crete se s neúnavným zaměřením na ochranu životního prostředí a technologické inovace snaží řešit globální problémy spojené se změnou klimatu a zároveň dodávat škálovatelné materiály, vhodné pro každodenní použití.

Denise Brehm

Kontakt pro média:

info@ccretetech.com

617-872-6507

Foto –
https://mma.prnewswire.com/media/2156493/C_Crete_Cement_free_concrete.jpg

Logo – https://mma.prnewswire.com/media/1553066/C_Crete_Logo.jpg

PROTEXT