Revírní pohodová padesátka 2024 zná své vítěze

Karviná 26. června 2024 (PROTEXT) – Šikmý kostel, Lázně Darkov, Karvinské moře, těžní věže. Toto neopakovatelné prostředí Karvinska, kdysi srdce hornické činnosti, se předposlední červnovou sobotu již potřetí stalo dějištěm běžeckého seriálu POHO50.

Na start se postavili účastníci všech věkových generací. Ať už sportovci, nebo ti, kteří běželi na čas poprvé a chtěli si především vychutnat atmosféru jedinečného místa, jaké nikde jinde v republice nenajdete.

Každý se mohl zapojit, ať už na tratích přizpůsobených různým výkonnostním úrovním, od pohodové 6 km, přes dětské tratě 80 – 1 500 m, až po královskou 50 km, která představuje výzvu pro každého běžce. Velmi atraktivní byla také kategorie týmových štafet. Heslem závodu bylo „běžet v poho“ a radovat se z pohybu!

 „RBP, zdravotní pojišťovna pravidelně podporuje pohyb, sport a zdravý životní styl, proto jsme součástí tohoto sportovního svátku nejen slovy, ale i činy,“ uvedl Antonín Klimša, výkonný ředitel RBP, zdravotní pojišťovny, která je generálním partnerem závodu. „Tyto principy prosazujeme napříč firmou a mám radost, že se mnou běželo mnoho mých kolegů.“

Pohodovou padesátku finančně podpořil také Moravskoslezský kraj. „Tento závod skvěle zapadá do naší snahy oživit, nebo v tomto případě vlastně rozběhat pohornickou krajinu Karvinska. V našem kraji končí těžba černého uhlí a my chceme tuto oblast zase vrátit lidem. Jedním z připravovaných projektů je třeba POHO Park Gabriela, který se brzy stane centrem pohornické krajiny. Kdo ví, třeba se příští ročník závodu poběží kolem staveniště, když budeme rekonstruovat bývalý důl Gabriela. Snad už na start nastoupím taky, letos mi to moje koleno nedovolilo. Tady mám dobrou radu, nelezte na skálu v cyklistických tretrách, jako já předloni,“ řekl s úsměvem náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka, který na POHO50 předával medaile těm nejlepším na certifikované trati na 50 km.

Absolutním vítězkou kategorie na 50 km v kategorii ženy se stala:

Beinhauerová Lenka, s traťovým časem 04:47:25

Absolutním vítězem kategorie na 50 km v kategorii muži se stal:

Zoller Alexandr, s traťovým časem 03:35:48

Součástí závodu POHO50 se stal i 20. ročník Městského běhu Karvinou na 10 km.

„Karviná je výjimečné a krásné město, které příjemně překvapí každého návštěvníka. Navíc se neustále mění a zkrášluje. Místa, kde se kdysi těžilo, se dnes stávají zajímavými lokalitami pro aktivní pohyb nebo odpočinek. Mám velkou radost, že letos běželo téměř 500 závodníků. Účastnili se nejen Karviňáci a lidé z blízkého okolí, do našeho města přijeli i sportovci s doprovodem z celé České republiky. Všichni tak mohli vidět a ocenit proměny našeho města, jeho modernizaci a novou infrastrukturu. Karviná se stává stále atraktivnější destinací nejen pro obyvatele, ale i pro návštěvníky. Třetí ročník závodu POHO50 byl důkazem toho, jak se naše město otevírá světu a jaké možnosti nabízí nejen pro sportovní a rekreační vyžití. Věřím, že si všichni závod užili,“ uvedl Andrzej Bizoń, náměstek primátora Karviné, který si osobně se závodníky vyzkoušel trať na šest kilometrů.

Absolutním vítězem kategorie na 10 km muži:

Michalec Ondřej, s traťovým časem 00:36:41

Absolutním vítězem kategorie na 10 km ženy:

Mazáčová Martina, s traťovým časem 00:44:28

Absolutním vítězem kategorie na 21 km muži:

Latka Petr, s traťovým časem 01:32:01

Absolutním vítězem kategorie na 21 km ženy:

Byrtusová Ellen, s traťovým časem 01:38:47

Vítězem ve štafetách na 4×6 km:

SZŠ Karviná, s týmovým časem 1:44:23

Výsledky dalších kategorií na prvních třech místech jsou na:

https://results.onlinesystem.cz/ResultsOverall/Index/2964

Každý kdo běžel, pomohl. Tento rok byla do charitativního počinu zapojena malá bojovnice Justýnka Kurowská, která od malička trpí dětskou mozkovou obrnou. Podpora Justýnky a lidí s podobnými osudy ukazuje, že sport nemusí být jen o vítězství a dosažení osobních cílů, ale také o sdílení a pomoci druhým. Organizátoři POHO50 si to uvědomují a rozhodli se využít sílu sportu k dobré věci.

Díky tomu, že závod POHO50 aktivně podporuje handicapované mladé či velké sportovce, dostává tento závod nový rozměr. Sportovci, kteří se účastnili závodu, mohou být hrdí na to, že svým zaplaceným startovným přispěli k podpoře Justýnky.

„Závod je v podstatě stále novinkou, ale věříme, že si získal svůj respekt a své místo mezi prestižními závody. Svižná, ale unikátní certifikovaná trasa, perfektní zázemí na Lodičkách v zeleni a doufáme že skvělá organizace je toho důkazem.

S velkou vděčností vůči partnerům, obrovským poděkováním závodníkům chceme připravit další ročník tak, aby datum 21. 6. 2025 byl prioritou v běžeckém kalendáři 2025.“ Za tým POHO50, Marcela Krplová, ředitelka závodu.

Pořadatelem závodu: spolek POHO50, z.s. a Atletický oddíl (TJ Jäkl Karviná)

Generální partner: RBP, zdravotní pojišťovna

Hlavní partneři: město Karviná, Moravskoslezský kraj a POHO30

Akce se koná pod záštitou Hejtmana moravskoslezského kraje a Primátora města Karviná

www.poho50.cz

https://www.facebook.com/poho50.cz

https://www.flickr.com/photos/poho50/albums/

Kontakt:

Vendula Friedelová

e-mail: VENDULA.FRIEDELOVA@O-RANGE.CZ

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.