Renomovaný embryolog Daniel Hlinka zakládá vlastní kliniku. Na Clayo Clinic využije revoluční umělou inteligenci

Praha 24. dubna 2023 (PROTEXT) – Přední česko-slovenský embryolog Daniel Hlinka zakládá vlastní IVF kliniku. Pod značkou Clayo Clinic od dubna v prostorách na pražském Smíchově poskytuje kvalitní služby v oblasti reprodukční medicíny. Pod jednou střechou tak zúročí zkušenosti ze své téměř čtyřicetileté praxe i vlastní automatizovaný systém CATI (Cognitive Automation of Time-lapse Images) založený na umělé inteligenci.

Kvalitní péči dostanou na nové klinice pacientky díky zkušenému týmu, který pracuje s nejmodernějšími technologiemi. Do procesu umělého oplodnění na Clayo Clinic zapojí i umělou inteligenci CATI. „CATI je jedním z prvních systémů na světě a prvním v České republice, který sbírá a automaticky vyhodnocuje veškerá data sesbíraná u embrya i pacientky během léčby neplodnosti. Díky tomu dokáže vyhodnotit, jaká metoda léčby je pro danou pacientku nejvhodnější a jaké šance na otěhotnění žena má,“ popsal revoluční systém jeho autor MVDr. Daniel Hlinka, PhD.

Neinvazivní metoda diagnostiky

Umělá inteligence sleduje a posuzuje jak embryo, tak pacientku. „Zohledňuje například vitalitu a genetickou konstituci embrya, stejně jako věk matky, její anamnézu nebo reakci na léčbu,“ doplnil Daniel Hlinka. Jedinečnost CATI spočívá také v tom, že se jedná o zcela neinvazivní metodu. „CATI neinvazivně doplňuje preimplantační-genetické testy. Zvyšuje tak pravděpodobnost úspěšného početí a naopak snižuje riziko spontánního potratu a možnost narození postiženého dítěte,“ doplnil Daniel Hlinka.

Certifikace by měla být hotová v první polovině příštího roku, hned poté začne klinika CATI naplno využívat. Už nyní Daniel Hlinka na Clayo Clinic navazuje na své zkušenosti v oblasti umělého oplodnění, které sahají až do roku 1993, kdy se mu jako prvnímu v Česku i na Slovensku podařilo úspěšně oplodnit ženské vajíčko metodou ICSI. Po letech spolupráce s velkými reprodukčními klinikami a předními odborníky včetně otce umělého oplodnění prof. Ladislava Pilky v roce 2009 spoluzaložil kliniku Prague Fertility Centre, kde do klinické praxe jako první v České republice uvedl technologii embryo monitoringu (time-lapse system). „Využívání moderních metod je v oblasti umělého oplodnění naprosto klíčové. Jen díky tomu můžeme pacientkám přinášet stále nové možnosti léčby neplodnosti a plnit jejich sny o mateřství a rodině,“ řekl majitel kliniky a embryolog Daniel Hlinka.

Moderní technologie i rodinná atmosféra

Právě na pokrokových a inovativních metodách Daniel Hlinka na nové klinice staví. Kromě time-lapse systému, kdy embryolog i pacientka může sledovat vývoj jednotlivých embryí, Clayo Clinic využívá také technologii OptimICSI k určení správného okamžiku oplodnění zralého vajíčka, která je určená především pro ženy vyššího věku (tzv. poor responders), laserem asistovanou selekci nemotilních spermií LAISS nebo metody pokročilého výběru spermií.

V přístupu k pacientkám i dárkyním Daniel Hlinka a personál kliniky čerpá z vlastních zkušeností. „Sami jsme si s manželkou procesem umělého oplodnění prošli, proto dobře víme, jak náročný proces to pro pacientky a jejich blízké může být. Snažíme se jim proto nabídnout veškerý komfort a přistupujeme k nim přátelsky a citlivě. Po celou dobu léčby je jim k dispozici zkušená koordinátorka, na kterou se mohou obrátit s jakýmkoliv dotazem,“ vyzdvihl Daniel Hlinka.

O Clayo Clinic

Clayo Clinic je moderní centrum asistované reprodukce, které v roce 2023 založil významný inovátor oboru a jeden z nejzkušenějších česko-slovenských embryologů MVDr. Daniel Hlinka, PhD. Z jeho rukou vzešlo po oplodnění vajíčka v roce 1993 první dítě narozené pomocí ICSI (Intracytoplazmická spermiová injekce) na Slovensku. Po odchodu ze Slovenska se podílel na vzniku laboratoří IVF v CRM Zlín a následně zaváděl metodiku biopsie embryí pro preimplementační genetické vyšetření v brněnském centru Repromeda a pražském Pronatalu. Spoluzaložil kliniku Prague Fertility Centre (PFC) v Praze, kde do klinické praxe jako první v České republice uvedl technologii embryo monitoringu (time-lapse system). Dále zde zavedl metodu OptimFert, která pomocí sledování zralosti vajíček zvyšuje šance na otěhotnění zejména u starších žen (tzv. poor responders). Clayo Clinic tak staví nejen na bohatých zkušenostech svého zakladatele a majitele, ale také na inovativních technologiích. V současné době Daniel Hlinka certifikuje vlastní systém umělé inteligence CATI (Cognitive Automation of Time-lapse Images). Jedná se o modulární neinvazivní systém, který vyhodnocuje množství údajů o embryu i pacientce a její léčbě. Díky tomu dokáže vyhodnotit, jaká metoda léčby je pro danou pacientku nejvhodnější a jaké šance na otěhotnění žena má. Přispívá tak k úspěšnosti umělého oplodnění a snižuje riziko samovolného potratu nebo genetických vad dítěte.

Kontakt: www.clayoclinic.cz