Rakovina střev je mezi mladými na vzestupu. Jak se účinně chránit?

Praha 8. prosince 2022 (PROTEXT) – Rakovina tlustého střeva a konečníku je celosvětově třetím nejčastějším nádorovým onemocněním. Riziko jeho vzniku s přibývajícím věkem roste. Díky preventivnímu programu (testy na okultní krvácení do stolice a preventivní koloskopie) došlo v České republice k významnému poklesu četnosti této nemoci u osob ve věku nad 50 let. Naopak u jedinců mladších 50 let, kteří do screeningu ještě nespadají, je rakovina tlustého střeva a konečníku bohužel na vzestupu. Jak je tedy možné se účinně chránit a kdy je vhodné začít řešit prevenci?

Karcinom tlustého střeva či konečníku (kolorektální karcinom, KRK) je v České republice zjištěn zhruba u 8000 osob ročně, z nichž asi polovina na toto onemocnění umírá. Předcházet vzniku KRK lze tzv. „zdravým životním stylem“, který vede ke snížení rizika vzniku i dalších civilizačních nemocí např. cukrovky druhého typu či onemocnění srdce a cév. Vhodná je konzumace rybího masa, úprava potravin vařením a pravidelná fyzická aktivita. Naopak nevhodné je aktivní i pasivní kouření tabáku, nadužívání alkoholu, nadměrný příjem uzených či smažených potravin, červeného masa a břišní typ obezity. Od 50 let věku by měla být samozřejmostí účast ve screeningovém programu. Na výběr je screeningová koloskopie či nejprve provedení testu na okultní krvácení do stolice a koloskopie v případě jeho pozitivity.

Jedinci, kteří mají blízkého příbuzného s nádorem tlustého střeva, jsou ve vyšším riziku vzniku kolorektálního karcinomu a je možné, že by měli koloskopii začít podstupovat od nižšího věku než běžná populace. „Máte-li v rodině někoho, kdo tímto onemocnění trpí nebo trpěl, poraďte se se svým praktickým lékařem a neváhejte se objednat na koloskopii. Koloskopie skutečně pomáhá odhalit a odstranit drobné slizniční výrůstky i další změny dlouho předtím, než se z nich může vyvinout rakovina,“ vysvětluje prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., AGAF přednosta kliniky a primář Klinického a výzkumného centra pro střevní záněty Iscare. Další situací, kdy je vhodné po konzultaci s lékařem provést koloskopii, a to i v nízkém věku, jsou tzv. varovné příznaky: krvácení z konečníku, necílený váhový úbytek, chudokrevnost, dlouhotrvající průjem či bolesti břicha.

Komfortní koloskopie

Samotného vyšetření není potřeba se bát. Při koloskopii lékař pomocí endoskopu prohlíží střevní sliznici a hledá přednádorové změny (adenomové a jiné polypy). Nalezené léze může ihned odstranit a odeslat k podrobnému histologickému vyšetření. Celé vyšetření obvykle trvá 20 minut. Pro vyšší komfort je na klinice Iscare možné podat tlumící léky, díky kterým po celou dobu vyšetření vyšetřovaný prospí a nic nevnímá.

Základními předpoklady pro úspěšné zachycení abnormalit střevní sliznice je dokonalá střevní příprava na straně pacienta a moderní screeningová technika na straně pracoviště. Řasy tlustého střeva a střevní ohyby vytvářejí slepá místa, která jsou endoskopem obtížně dostupná, a jejich prohlížení navíc prodlužuje dobu vlastního vyšetření.

„U nás na klinice umožňujeme při koloskopickém vyšetření využití nového nástavce na přední části endoskopu, který zlepší přehlednost hůře přístupných oblastí a podle studií zvyšuje záchytnost přednádorových změn tlustého střeva o 11 procent,“ vysvětluje prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., AGAF. Vyšší záchyt a odstranění adenomových polypů prokazatelně vede ke snížení rizika vzniku kolorektálního karcinomu i úmrtí na něj.

Klinické a výzkumné centrum pro střevní záněty Iscare se specializuje na gastroenterologii a nejmodernější metody léčby střevních zánětů. Pomáhá například pacientům s Crohnovou chorobou, ulcerózní kolitidou či dalšími zánětlivými onemocněními. Využívá také možností moderní biologické léčby, která pomáhá zejména pacientům, jimž běžně užívaná léčba nezabírá nebo je provázena nežádoucími účinky. Biologická léčba cíleně tlumí vznik zánětu, což v praxi vede ke zmírnění či úplnému vymizení subjektivních obtíží. Více informací najdete na https://www.iscare.cz/gastroenterologie.

Kontakt:

e-mail: martin@eckstein.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.