Pozvánka na největší konferenci o evropské směrnici NIS 2 dopadající na šest tisíc organizací v Česku

Zlín 18. září 2023 (PROTEXT) – Podobně jako GDPR vneslo pořádek do ochrany osobních údajů uživatelů, přicházející regulace NIS 2 brzy nastolí jasná pravidla pro kyberbezpečnost firem a státních institucí ve vybraných oblastech fungování evropských trhů. Pro 6 000 českých organizací začnou nová pravidla platit už v průběhu příštího roku a přípravu nemá smysl dále odkládat. Společnost ProID pořádá čtvrté pokračování virtuální konference, tentokrát s názvem „Směrnice NIS 2 v praxi“. Odborníci z NÚKIB, společnosti Alef, Cyber Rangers a další se s účastníky podělí o novinky týkající se přicházející legislativy, zazní i praktické rady, jak firmu na nová pravidla co nejefektivněji připravit. Akce se uskuteční online ve čtvrtek 21. září 2023, vstupné je zdarma.

Nová evropská směrnice NIS 2 co nevidět dopadne na šest tisíc organizací v Česku a další tři tisíce na Slovensku. Zvýšené nároky na kyberbezpečnost se dotknou firem a státních institucí zajišťujících kritickou infrastrukturu, včetně vybraných služeb důležitých pro fungování vnitřního evropského trhu. Aktuálně běží 21měsíční lhůta, během které musí členské státy směrnici transponovat do lokálních právních systémů. Česká republika se zavázala NIS 2 přijmout v průběhu roku 2024, nejzazším možným termínem jejího přijetí je potom říjen 2024.

„Jako většina takových směrnic i NIS 2 vzbuzuje vášnivé diskuze zejména mezi IT experty. První reakcí bývá šok z vysokých pokut, jejichž maximální výše dosahuje 10 milionů eur nebo 2 % z globálního obratu firmy podle toho, co je vyšší. Po bližším seznámení ale většinou přichází uvědomění, že požadavky NIS 2 na vyšší zabezpečení organizací ve vybraných odvětvích dávají velice dobrý smysl. My se snažíme šířit povědomí o tom, jaké povinnosti NIS 2 představuje, a pomáhat firmám s přípravami na novou směrnici, aby nejen splňovaly podmínky, ale situace využily i k dalším inovacím podnikové kyberbezpečnosti,“ vysvětluje Zdeněk Huspenina, product owner z české platformy ProID.

Čtvrté pokračování o NIS 2

Na online konferenci vystoupí Vladěna Sasková z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, která se zabývá implementací směrnice do českého prostředí. Praktickému postupu zavádění kybernetické bezpečnosti podle NIS 2 do firem se bude věnovat Michal Zedníček z české technologické firmy Alef. Zdeněk Huspenina zmíní důležitost multifaktorové autentizace uživatelů do podnikových sítí, kterou ProID zajišťuje. Zástupci Cyber Rangers vnesou světlo do aktivit hackerských skupin a další odborníci se zaměří na fyzickou ochranu důležitých objektů nebo doporučené postupy při vývoji digitálních produktů. Jde o čtvrté pokračování konferencí věnovaných tématu NIS 2 pořádaných ProID. Předchozí díly u odborné komunity sklidily značný úspěch, na konference se registrovalo přes sedm tisíc specialistů na kybernetickou bezpečnost, CISO manažerů a dalších.

Zájemci se mohou bezplatně registrovat na webové stránce www.nis2.tech. Součástí konference je i slosování o zajímavou cenu.

Více o platformě ProID

Česká platforma pro správu digitálních identit uživatelů podnikových sítí. ProID je modulární řešení určené firmám všech velikostí, které jim pomáhá zvyšovat zabezpečení podnikových dat nasazením dvoufaktorové autentifikace, čipových karet nebo pokročilé postkvantové a asymetrické kryptografie využívající například USB šifrovací klíče a biometrická data. Kromě bezpečného přihlášení do podnikových sítí, zařízení a VPN umožňuje digitální identita zaměstnance i vytváření elektronických podpisů a pečetí. Mezi klienty ProID patří ČEZ, Komerční banka nebo Česká správa sociálního zabezpečení. Jde o spin-off společnosti Monet+, která se specializuje na zakázkový vývoj komplexních řešení využívajících čipové karty, jako jsou platební, věrnostní nebo transakční systémy v prostředí bank, pojišťoven a státních organizací.

Fotografie a grafické materiály k tiskové zprávě najdete zde.